Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Stinne efter 24 Juli , 2009, 08:16

Titel: Hvordan 5 høns blev til et Folkevognsrugbrød.
Indlæg af: Stinne efter 24 Juli , 2009, 08:16
Ja, det er simpelt hen hvad der er sket hos os...

Jeg er jo kommet hjem med høns, kyllinger og rugeæg i forskellige udgaver og min bedre halvdel har ikke været udpræget begejstret - over hovedet. ;)

I søndags skulle han så til noget fodboldhalløj med kollegerne på Sjælland for Silkeborg var kommet i Superligaen (eller noget). Han tog tidligt afsted og kom hjem sidst på aftenen. Da han kom ind af døren var han i gevaldigt humør og spurgte om jeg ville med ud og køre en tur. Jeg fattede intet - før jeg kom udenfor og så at der holdt et blåt folkevognsrugbrød og brummede. Det viste sig at han slet ikke havde været til fodbold men havde hentet 4,5 m blåt rugbrød fra '73.  :o

Hele familien vidste det undtagen mig. De havde strikket historien til Davids fødselsdag 4 dage inden. Flere familiemedlemmer var ved at få kolde fødder i løbet af søndagen for min reaktion, men jeg blev da rigtig glad og meget overrasket. Rugbrøddet holder hos mekanikeren nu og skal toldsynes senere i dag. Vi skal på ferie med restaureret campinvogn på mandag og det skulle gerne være rugbrøddet der trækker.

Jeg har sagt at nu er det min tur til at toppe med en overraskelse, men det synes han ikke jeg skal. ::)
Titel: Sv: Hvordan 5 høns blev til et Folkevognsrugbrød.
Indlæg af: Marianne Vedel efter 24 Juli , 2009, 08:19
Tillykke med "det blå lyn" - godt det ikke var rugbrød i skiver *g
Titel: Sv: Hvordan 5 høns blev til et Folkevognsrugbrød.
Indlæg af: ina..... efter 24 Juli , 2009, 08:34
hold da op, det er da fedt for jer at komme på ferie med eget vogntog, rigtig god tur, og tillykke med brødet,,, Hønsene må blive en anden gang.
Titel: Sv: Hvordan 5 høns blev til et Folkevognsrugbrød.
Indlæg af: Pjaltenborg efter 24 Juli , 2009, 08:43
Super dejligt ...sådan et rugbrød står vildt højt på ønskesedlen her ... rigtig god ferie
Titel: Sv: Hvordan 5 høns blev til et Folkevognsrugbrød.
Indlæg af: Berit efter 24 Juli , 2009, 08:49
Det var da en rigtig god overraskelse, jeg vil ønske jer en rigtig god tur *l
Titel: Sv: Hvordan 5 høns blev til et Folkevognsrugbrød.
Indlæg af: Stinne efter 24 Juli , 2009, 08:50
Arhh, lyn og lyn, det ved jeg ikke helt, men den skal nok blive fin. Der er lidt "detaljer" der skal rettes op på senere hen, bl.a. er den malet med malerrulle. Det kunne man godt gøre lidt pænere. Men bare den går gennem syn i dag er vi glade indtil videre. ;)

Vi ønskede os også sådan én, jeg vidste det bare ikke. :)
Titel: Sv: Hvordan 5 høns blev til et Folkevognsrugbrød.
Indlæg af: GKV efter 24 Juli , 2009, 09:20
Held og Lykke med synet, det bliver med garanti en fed ferie.

VH Gunni.
Titel: Sv: Hvordan 5 høns blev til et Folkevognsrugbrød.
Indlæg af: Wanda efter 24 Juli , 2009, 09:35
Waow Stinne. Vær lige praktisk, tænk lige hvor mange høns du nu kan hente på EEN gang ;) Sikke en betænksom mand hva ;)
Jeg elsker også disse gamle rugbrød, de er indbegrebet af frihedstænkning og hash i massevis LOOOL

PS der skal da være blomster på den når I nu aligevel skal til at male :)

Wanda som er skabs flower-power-dulle ;)
Titel: Sv: Hvordan 5 høns blev til et Folkevognsrugbrød.
Indlæg af: Mette Nygaard efter 24 Juli , 2009, 11:05
Super dejligt ...sådan et rugbrød står vildt højt på ønskesedlen her ... rigtig god ferie
os' mig - os' mig!!! :)
Min "onkel" (fars ældste ven) der er bosat i Canada har et gammelt rugbrød, som han og konen kører ud i vildmarken med. For nogle år siden brød motoren sammen. Så købte han en ny motor - fa'me om han ville af med det gamle rugbrød :D

Ha' en rigtig dejlig tur!

ps. Wanda: Det havde vi da aaaaldrig gættet ;) ;D
Titel: Sv: Hvordan 5 høns blev til et Folkevognsrugbrød.
Indlæg af: Stinne efter 24 Juli , 2009, 15:02
Den gik sgu gennem synet - der var bare en lille anmærkning om en pære med en løs forbindelse. Nejjjj, hvor er jeg glad. Jeg vågnede kl 5 i morges fordi jeg var så spændt på synet. Jeg kan slet ikke holde sådan noget ud. :-X

Jeg er også totalt flower-power-ding-dong-dulle og både vores hus og have har en vis retrostil -altså på den der lidt cool'e måde - synes vi da selv. ;D Husstanden indeholder også en Autobianci fra '78, som dog ikke kører for tiden.

Blomster, regnbuer, bølger og andet er under bearbejdelse på skitseblokken. Nu skal vi lige have malet camperen "Retro-Ruth" malet færdig så den mærkelige orange-brune-kroduns-farve viger for hvidt, blåt og mintgrøn.

Tænk man kan blive så glad i låget over et syn på bussen. ;D
Titel: Sv: Hvordan 5 høns blev til et Folkevognsrugbrød.
Indlæg af: Storm-Olsen efter 24 Juli , 2009, 16:30
Retro-Ruth! *g
Det må være det sejeste rugbrød i Danmark! Og om tyve år, når hun ikke længere kan synes, så kan hun vel bygges om til hønsehus ;D

Hav en rigtig god ferie.
Titel: Sv: Hvordan 5 høns blev til et Folkevognsrugbrød.
Indlæg af: liski efter 24 Juli , 2009, 21:43
Tillykke Stinne, og hav en skøn ferie med rugbrød og camper.  ;D
Titel: Sv: Hvordan 5 høns blev til et Folkevognsrugbrød.
Indlæg af: Danny Westh efter 24 Juli , 2009, 22:57
He he... Jamen godt tur og held og lykke :D
Jeg håber at sådan en gammel svend kan holde til at trække en campingvogn :P
Men ja, det er da det rene retro.

Danny
Titel: Sv: Hvordan 5 høns blev til et Folkevognsrugbrød.
Indlæg af: Kate efter 25 Juli , 2009, 08:04
Rigtig god ferie. Vi vil se billeder af retro seancen  ;D og hvor skal i hen, skal i syd på ? kan lige se rugbrød med camper på vej ned ad de tyske motor veje  ;D
Titel: Sv: Hvordan 5 høns blev til et Folkevognsrugbrød.
Indlæg af: Linda Andreasen efter 25 Juli , 2009, 10:52
Tillykke Tillykke
Jeg har haft den gode oplevelse at få lov at køre i sådan en rugbrød i 3 dage.
 *d DET VAR STORT  *d
Ønsker jer en god tur *p
Titel: Sv: Hvordan 5 høns blev til et Folkevognsrugbrød.
Indlæg af: ina..... efter 25 Juli , 2009, 13:48
Min mand bliver helt nostagisk, ved tanken om dit blå rugbrød, han blev i sin tid mekaniker, uddannet hos folkevogn, og har lavet et utal af reperationer på sådanne biler, han siger han kan reparerer sådan en i søvne, og kom i tanke om at han netop kom i lære i 1974 så måske har han på et tidspunkt, i både hans og bilens unge dage lavet din, hvem ved.   *e