Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: Alma Lynge efter 12 Juli , 2009, 22:06

Titel: Kyllinger forladt af mor!
Indlæg af: Alma Lynge efter 12 Juli , 2009, 22:06
Mine små søde kyllinger på ca. 8 uger er "forladt" af deres mor!  :o

Hun "gider" dem ikke mere, går sammen med de voksne høner, sover ude sammen med "veninderne" og jeg har endda set hende HAKKE efter en af de små!

Er det ikke ret tidligt at "smide børnene ud hjemmefra"?

De små virker lidt forvirrede om aftenen - ved ikke hvor de skal sove osv. (Jeg bærer dem troligt ind og op på pinden - når nu de gamle ikke kan finde ud af det  ::) )

Hvad siger I erfarne hønsemennesker?
Titel: Sv: Kyllinger forladt af mor!
Indlæg af: Pjaltenborg efter 12 Juli , 2009, 22:07
Om det er tidligt eller ej ..det ved jeg såmænd ikke ....men de kan i hvert fald sagtens kare sig selv. Det kan mine på 3 uger.
Titel: Sv: Kyllinger forladt af mor!
Indlæg af: Lisbeth Kristine efter 12 Juli , 2009, 22:10
Skrukken synes nok de skal klare sig selv nu, det er jo også varmt nok.  :)
Titel: Sv: Kyllinger forladt af mor!
Indlæg af: Børge Bech Jensen efter 13 Juli , 2009, 00:03
8 uger er vist meget normalt, mener at min skruk også gik den tid ca. Om kort tid begynder hun at lægge æg igen, og så er det upraktisk at have kyllingerne rendende omkring hende hele tiden.

Kyllingerne kommer over det i løbet af få dage, og lærer hurtigt at holde sig lidt på afstand.
Titel: Sv: Kyllinger forladt af mor!
Indlæg af: Berit efter 13 Juli , 2009, 08:20
Ja jeg vil sige som Børge det er helt normalt, jeg havde silke der gik fra ungerne når de var 5 uger, og så begyndte hun at lægge æg igen  :D
Titel: Sv: Kyllinger forladt af mor!
Indlæg af: Steen Jessen efter 13 Juli , 2009, 11:55
Min blomsterhøne mente, at 3 uger var nok - så kunne de åbenbart sagtens passe sig selv, de små. De gik selv ind i kassen om natten, og de klarede sig uden varmelampe.

Jeg syntes ikke, de kunne gå sammen med de store høns - de blev jagtet konstant. Fra 3 til 8-10 ugers alderen går de nu alene sammen med en flok 3 uger ældre kyllinger - her bliver de også jagtet, men i mindre grad. De små er nu 7 uger gamle.