Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Tommy Andersen efter 20 Juni , 2009, 19:35
-
Så er mit projet med dværgsilkehønse ved at lykkedes, jeg var eller ved at opgive da jeg har ruget på rigtig mange æg fra januar og ind til for 4 uger siden uden at der kom noget ud af det, ikke et eneste æg befrugtet, to haner var på skift på mine 3 høner uden at det hjalp meget, jeg kontakte en af dem som der har dværgsilkehøns og avlet i mange år, det han fortalte var at det kom når der kom varme i luften.
Så jeg måtte være lidt tålmodig, selv om det ikke er nemt når man har de store silkehøns og de væltede ud af æggen, men som der forudsagt, så lige med et dukkede de første befrugtet æg op og de første kyllinger klække da også og nu går det meget bedre, nu er alle æggene befrugtet, men klækningen mangler lidt.
Så nu har jeg 14 dværgsilkehøns i hvide med skæg og der er en del kyllinger som jeg ved bliver høner ( se billedet ) de to af dem er med kranie top og de bliver høner.
Da jeg fik de første dværg sammen med mine store, kunne jeg næsten ikke se forskel, hvad gør man så, jo man ser et godt tip hos en anden opdrætter og kopier det, jeg så noget hos Maiken til åbenhus i silkehønsklubben, som jeg kunne bruge, hun havde brugt elektrikker strips i forskellige farver til de forskellige stammer, så det måtte jeg også kunne bruge, så ud af gemmerne kom nogle billige strips og så var de mærket, så nu kan jeg kende dværg kyllingerne og få den ringet rigtigt når de ntid kommer.
De 3 kyllinger på billedet er fra sidste rugning hvore jeg fik 4 kyllinger ud af 10 æg, den sidste kyllinger var ikke klækket da billedet blev taget.
Tommy
-
Søde er de godt nok.....som små ;) Men er det generelt at det er hønerne der har top og hanerne ikke? :)
-
Hej Wanda
nej det er det ikke, den sidste kan godt blive en høne, men nogle gange kommer der der så disse "misfostre".
Jeg har prøvet om jeg kunne fremavle det så de var kønsvisende alle kyllingerne, men det kan man ikke eller også havde jeg ikke tålmodighed nok.
Men jeg får en del flere med kranie top nu end for bare nogle år siden, så det kan nok avles frem så alle hønerne får det.
Tommy
-
Kors, hvor er de kære *h
Det lyder da lidt som om, du har været på rette vej, hvis du i dag har flere kønsvisende, end du havde, før du startede projektet.
Men det er jo det, der er med avl efter bestemte træk -det kræver en helt urtrolig grad af tålmodighed (Jeg har den ikke!), lidt held og et sørens godt overblik over, hvad udgangspunktet var, så man kan se, om man er tættere på målet.
Derfor bliver jeg altid så imponeret af jer, der opdrætter til udstilling. Tænk, at I aldrig giver op :) Det er sejt!
-
Lige til at kramme. De er bare for søde. <M
-
Det var vel nok dejligt, at dværgene også kom i gang :)
De er noget længere om det, og for mit eget vedkommende, får jeg stadig ruget æg ud fra mine dværge.
Ja, de elektrikker strips kan bruges til mange ting ;D
-
vil i sælge nogen af de små der? :)
-
Velkommen til forum, Torben :D, jeg håber, du finder svar på de spørgsmål, du har omkring fjerkræ. Det kan da godt være, der lige går lidt inden du får fat i dværgsilker, men du skal sikkert nok finde nogle. :D
-
Til lykke tommy. De er bare rigtig nussere <I
-
Hvad er der lige med den der kranietop?
Jeg var også et smut hos Maiken på silkehønsedagen, og hun viste nogle kyllinger, hun med sikkerhed kunne sige var hønekyllinger fordi de havde kranietop. Man kunne nærmest mærke det gannem "pelsesn"
Har jeg forstået det rigtigt - at: Ingen haner har kranietop.
Dem der har kranietop er høner
Ikke alle høner har kranietop.
Og gælder det både stor og dværg?
Og hvad er kranietoppens funktion?
Håber lige, der er en der vil udvide min (og måske nogele andres) horisont. :D
-
Hvor er de søde!! Jeg har hørt ordet 'kraniebrok' om fænomenet, hedder det også det?
-
Vil også godt lige hænge mig på her ;)
Tillykke med de små nye. De er godt nok søde :D
-
Hej
Hvad kranie brok gør godt for ved jeg ikke, men der bliver en større top på de høner de er født med det, det er lidt mærkeligt for brokken forsvinder efter 6-8 uger.
Du har helt forstået det Susanne og det gælde både de store og dværgene.
Jeg har lyst 10 æg mere af dværgen og det ser ud til at de alle er befrugtet, så jeg vente spændt en gang mere.
Selv en garvet opdrætter kan glæde sig over nyt liv.
Tommy
-
Jeg skal altså også lige være med her: Kan man være 100% sikker på, at de helt små kyllinger med den der kranietop er hønekyllinger?
OG at resten kan blive begge dele, men først kan "afsløres" senere.
Så er det jo lige pludselig blevet noget nemmere, at spotte (nogle) hønekyllinger fra starten af. ;D
-
Hej Søs
Det har du opfatter rigtigt. <M
Tommy
-
Hold da op Tommy hvor er de godt nok søde, og så små tillykke med dem <M *p *p