Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: pylle pylle efter 18 Juni , 2009, 22:21

Titel: jubii.. der er liv i kinderæggene..
Indlæg af: pylle pylle efter 18 Juni , 2009, 22:21
Har lige lyst æg idag, og umiddelbart ser der ud til at 2 ud af 3 af de brune silkers æg er befrugtet <K ;D.. hvor er der spændende... hvad mon som er faren?? min mand joker med at det sikkert er en and. meeeen.. nu ser vi.. det er jo nok højst sansynligt en hane... af en art <A.. Det er bare lige så spændende som at have et kinderæg.. bare uden chokoladen..  !a
Titel: Sv: jubii.. der er liv i kinderæggene..
Indlæg af: Storm-Olsen efter 19 Juni , 2009, 09:52
Hvor mange mulige fædre er der?
Spændende er det!
Titel: Sv: jubii.. der er liv i kinderæggene..
Indlæg af: pylle pylle efter 19 Juni , 2009, 11:36
Jeg ved det ikke. Jeg blev "skånt" for at se hønsegården nemlig.. Med andre ord, staklerne har nok ikke haft det godt, ihvertfald hvis man ser på de høns jeg købte, kalkbens angreb.

Så jeg aner ikke hvem de har mødt på deres vej..
Titel: Sv: jubii.. der er liv i kinderæggene..
Indlæg af: Storm-Olsen efter 19 Juni , 2009, 11:38
Wauw! Du har reddet stakkels besvangrede høns fra en uvis skæbne?! ;D

Har I fået styr på kalkbene?
Titel: Sv: jubii.. der er liv i kinderæggene..
Indlæg af: pylle pylle efter 19 Juni , 2009, 15:04
he he.. elsker bare at "redde" stakler!! ;D

Det hjælper.. jeg ved at miderne er døde, men deres skæl er længe om at hele.. men det tager nok tid kan jeg forestille mig.. og de skæl som stadig står lige op, er i det mindste begyndt at blive bløde.. så mon ikke, det hele nok skal blive pænt med tiden!!??