Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: morildvej320 efter 13 Juni , 2009, 16:17

Titel: høns sammen
Indlæg af: morildvej320 efter 13 Juni , 2009, 16:17
har brug for hurtig hjælp. min lillebror har gået hen og købt nogle høns, 3 stk til noget skole tamtam, det var til en god sag så han bød på dem for lige som at få budene igang, det endte så med at der ikke var andre der bød, så nu står han med 3 høns men ingen hønsehus :'(
så er spørgsmålet, kan vi sætte dem sammen med vores 5 hellevad høns, uden at der sker noget, jeg tror uden jeg har set dem at det er isa brown høns han har fået købt.
Titel: Sv: høns sammen
Indlæg af: Marianne Vedel efter 13 Juni , 2009, 16:34
Ja, det vil jeg mene I kan. Når bare der er mere end en, og når de er nogenlunde lige store.
Der vil sikkert være lidt skærmydsler i begyndelsen, men om et par uger vil det være en homogen flok.
Alt sammen underforudsætning af at jeres hønsegård og hønsehus er stort nok.
Held og lykke.
Titel: Sv: høns sammen
Indlæg af: morildvej320 efter 14 Juni , 2009, 03:05
det eneste jeg ved om hans høns er at de lægger æg. vores er ca 14 uger. det vil også kun blive miderligtidigt, ind til han får bygget et hønsehus
Titel: Sv: høns sammen
Indlæg af: Kate efter 14 Juni , 2009, 07:06
Isa Brown kan godt være ret slemme overfor andre, så hold øje med dem i starten. Men hen ad vejen kan de godt finde ud af det.
Titel: Sv: høns sammen
Indlæg af: morildvej320 efter 15 Juni , 2009, 02:54
ok. min lillebror kom ikke med hønsene så han fandt nok en løsning.
er selvfølgelig heller ikke nemt at hjælpe ham når jeg sidder ombord på esbern snare søsterskibet til absalon(skibet der var i adenbugten), ligger pt ude i østersøen et sted.
Titel: Sv: høns sammen
Indlæg af: Marianne Vedel efter 15 Juni , 2009, 06:18
Så er det ikke lige hver dag, du får kikket til hønsene  :D Du har måske et lille webcam i hønsehuset? Ellers må du jo ha' det  ;)
Dejligt han fik en løsning.