Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: Noah efter 05 Juni , 2009, 10:38

Titel: Vand på ryggen
Indlæg af: Noah efter 05 Juni , 2009, 10:38
Jeg har nogle ællinger på ca. 5 uger samt nogle gæslinger på ca. 4 uger.

Jeg har hørt noget om de ikke må få vand på ryggen når de har dun da der så er risiko for de får lungebetændelse og dør.
Passer det ?

Det kunne være sjovt at give dem et badekar så de kunne svømme lidt, men hvis det passer, hvornår må de så få svømme/bade vand ?
Titel: Sv: Vand på ryggen
Indlæg af: Pjaltenborg efter 05 Juni , 2009, 10:47
http://fjerkrae.dk/prod/index.php/topic,4195.0.html

På den anden side tror jeg da gerne de må svømme ??? Har læst i en tråd herinde ..men kan ikk lige finde den
Titel: Sv: Vand på ryggen
Indlæg af: Pjaltenborg efter 05 Juni , 2009, 10:54
her var den:
http://fjerkrae.dk/prod/index.php/topic,4468.msg41294.html#msg41294
Titel: Sv: Vand på ryggen
Indlæg af: Pjaltenborg efter 05 Juni , 2009, 10:59
hvis de ikke har en varm mor så lav en lille "hårtørresalon" til dem..... en kasse med en varmelampe ...så kan de vil godt få lov at svømme lidt. Der findes næsten ikk noget mere livsbekræftigende end badende ællinger/gæslinger.
Titel: Sv: Vand på ryggen
Indlæg af: Noah efter 06 Juni , 2009, 07:56
Okay. Jeg laver et "varmested" til dem - glæææder mig til at se dem svømme  ;D
Titel: Sv: Vand på ryggen
Indlæg af: Marianne M. efter 06 Juni , 2009, 08:35
På mine ællinger 'perler' vandet ligesom af, også på rygdunene. De er nu omkring 6 uger gamle og har da badet et stykke tid, selv om de ikke har rigtige fjer på oversiden endnu.
Titel: Sv: Vand på ryggen
Indlæg af: Pjaltenborg efter 06 Juni , 2009, 08:56
Jeg har heller aldrig set mine ællinger blive rigtig våde ved badning. Det er nok kun sådan noget vedvarende regn på ryggen der kan tage pippet fra dem og køle dem ned *ss*

Titel: Sv: Vand på ryggen
Indlæg af: Noah efter 08 Juni , 2009, 10:55
Okay - tak for jeres svar. Så vil jeg da bestemt give mine små svesker noget badevand  ;D