Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: Randi Krak efter 04 Juni , 2009, 08:03

Titel: Kyllinger - hvad gør jeg nu?
Indlæg af: Randi Krak efter 04 Juni , 2009, 08:03
Hvornår kan kyllingerne rykke ind til resten af flokken? Mine kyllinger er ved at være henholdsvis 1 og 2 uger gamle.

Faktorer som måske har betydning for jeres kommentar og svar:
Jeg har måtte skilde mine hønsemødre (og deres kyllinger) ad, da den ene hakkede den andens kyllinger.
De 2 kyllinge grupper og de resterende høns har gået med 'hønsenet' imellem sig, så de har kunnet se hinanden an..
Resten af mine høns har kun været interesseret i at kigge ind til kyllingerne, når kyllingerne har fået mad serveret.
Kyllingerne har kunnet få besøg af den restende gruppe høns, da indhegningen ikke er så høj i den ene side, men de 'gamle' er ikke gået derind selvom der har været mulighed for det.
Titel: Sv: Kyllinger - hvad gør jeg nu?
Indlæg af: mortends efter 04 Juni , 2009, 08:11
Hejsa!

Jeg kan ikke hjælpe så meget med dit spørgsmål, men er lige med på en lytter!

Jeg får (forhåbentlig  *k) mit første kuld kyllinger om en uges tid og har faktisk tænkt mig at gøre nøjagtig som dig med adskillelse med hønsetråd. Jeg er bare også i tvivl om hvornår jeg skal føre dem sammen - godt spørgsmål!

...og tillykke med kyllingerne!
Titel: Sv: Kyllinger - hvad gør jeg nu?
Indlæg af: Marie-Louise efter 04 Juni , 2009, 08:26
Da vores første kuld kyllinger var 3 uger gamle, satte vi dem og deres mor ind i hønsegården til de andre - en dag vi havde tid til at sidde og holde lidt øje med dem. De blev overvejende vel modtaget - og deres mor passede naturligvis på dem. De er nu 4½ uge gamle, og alt går stadig perfekt. I forgårs sad den ene i øvrigt på pinden under hanens vinge  :D De tre andre sover i en klump på gulvet, for deres mor har atter indtaget sin plads blandt de andre høns! Det blev jeg noget overrasket over...
Men de små klarer sig altså godt og er sågar begyndt at kæmpe lidt for at få fat i resterne af børnenes havregrød. Indtil nu har jeg fodret med startfoder under en omvendt mælkekasse, så det primært var kyllingerne, der kunne komme til.
Om to uger skal jeg så se, om det kan lykkes at lukke det andet kuld kyllinger ind i hønsegården også. Jeg håber, de første unger er blevet så store og selvstændige, at deres mor ikke vil gøre de nyankomne noget  :-\
Titel: Sv: Kyllinger - hvad gør jeg nu?
Indlæg af: Frk.olsen efter 04 Juni , 2009, 13:27
Tillykke med kyllerne... Pas på de er altså nogle tidsrøvere sådan nogle små størrelser...

Mine kyller har gået sammen med resten af flokken hele tiden. Så snart de er klækket, flytter jeg skrukhuset ind i hønsegården til de andre. Jeg har også haft 2 hold kyller. De har haft hver deres skrukhus, men går i gården med resten. Det er gået ok. Skrukken til de ældste (kaldet juniorerne) har været lidt efter de yngste kyller (kaldet mikroerne), når de kom for tæt på hende og juniorerne. Men resten af flokken har behandlet dem pænt.
Juniorerne er snart 6 uger, for mig at se har de ikke længere rigtig "kyllestatus" hos de andre høns. Der bliver "skubbet" lidt mere til dem, mens mikroerne får lidt længere snor. Det er sjovt at se på.

Det undrer mig bare at juniorernes mor (landhøne/Chabo) ikke snart er træt af at sove med dem i skrukhuset, men det gør hun troligt. I det hele taget passer hun utrolig godt på dem stadigvæk, kalder på dem til mad, serverer lidt for dem, dækker for dem, når de andre høns kommer osv.
Skrukken med mikroerne (Silke) er mere "lasefair"agtig. Selvfølgelig passer hun på dem og fodre dem, men de får noget længere snor end juniorerne nogen side har fået. Så mikroerne er med deres kun 3 uger faktisk mere selvstændige end juniorerne - nå, det var lige et sidespring...

Pøj pøj med sammenføringen, det skal nok gå...
Titel: Sv: Kyllinger - hvad gør jeg nu?
Indlæg af: SusanB efter 05 Juni , 2009, 14:16
 :) Hej, jeg har også lige et spørgsmål vedrørende kyllingernes indflytning hos resten af flokken..

Hvad med de kyllinger der kommer fra rugemaskinen, og altså ikke har en mor der kan passe på dem? Hvornår kan man sætte dem sammen med de andre? Mine kyllinger har deres eget "hus" med åbning ud til den store hønsegård, så de går ud i et aflukket "bur", hvor de kan se og blive set af de store høns(og den arrige hane ;D), men hvor gamle skal de være før jeg kan lade dem komme helt ud til de andre? De er 3½ uger nu :D
Hilsen Susan
Titel: Sv: Kyllinger - hvad gør jeg nu?
Indlæg af: Randi Krak efter 05 Juni , 2009, 20:14
nu er jeg blevet lidt nysgerrig over hvornår man kan sælge sine kyllinger - jeg synes jo det er synd at fjerne dem fra mutter skruk førend de er varmefri..
Men hvad siger 'eksperterne'?? Hvornår er det fint at sælge ud?!?!
Titel: Sv: Kyllinger - hvad gør jeg nu?
Indlæg af: Stinne efter 08 Juni , 2009, 20:25
Jeg vil sige når mutter begynder at afvise dem og kyllingerne også bliver mere uafhængige af hende. Hvornår det er, er vist forskelligt fra race til race. Mine silker var 7 uger gamle og syntes stadig deres mor var den bedste i verden. Men de kunne sagtens klare sig uden hende og hun var begyndt at lægge æg igen, så de led ingen nød og kom begge to ned til min søster - så de havde hinanden.
Titel: Sv: Kyllinger - hvad gør jeg nu?
Indlæg af: frida efter 08 Juni , 2009, 22:18
Jeg er ikke ekspert, men jeg vil vildt gerne fortælle om mine oplevelser med kyllinger :)
Det skal lige næves, at jeg bor i byen med lille have ??? Har derfor ikke det vilde plads at byde på. Derfor bliver "skrukken" "indlagt" på "fødeafdelingen" ca. halvvejs i rugeperioden, som er en del af vores garage (vores bil står ude) ::) Skrukkens privilegier er, at må benytte haven, også når kyllingerne er kommet. De går lige op og ned af hønsegården, og jeg er sikker på at de andre høns og hanen er vildt misundelige <B Engang imellem kommer alle ud i haven, og alle finder hver til sit om aftenen. Det er sjovt at iagttage ;D
Ca. samtidig med at skrukken begynder at lægge æg igen, traver hun oftere og oftere langs hegnet og viser at hun vildt gerne vil tilbage på "arbejdsmarkedet". Altså er "barselsorloven" slut, og hun og kyllingerne bliver lukket sammen med flokken igen ;D Vi har ikke oplevet nogen mishandling el. lign. fra de andre høns, tværtimod virker det som om kyllinger er lidt "fredede" <L
Det var min laaaaange forklaring, af hvordan vi har høns. Det foregår garanteret ikke sådan alle steder, men måske var her lidt ideer til, hvordan det kan foregå.
Titel: Sv: Kyllinger - hvad gør jeg nu?
Indlæg af: Henriette Hall efter 08 Juni , 2009, 22:27
Jeg havde 1,3 dværglandhøns, og købte så 15 daggamle barnevelderkyllinger. De gik for sig selv i hus med varmelampe, og "de gamle" måtte så sove udenfor, hvilket de har det fint med. Da de små var ca. 3 uger gamle begyndte vi at lukke dem ud i godt vejr. De elsker det, og de gamle tager det fint. Det er kun når jeg smider lidt ekstra lækkert ind til dem at de gamle lige markerer at det er altså dem der bestemmer. Så må kyllerne lige vente til der er ledigt. Om natten lukker vi så de små inde ved varmelampen, men om dagen render de ud og ind som det passer dem. Det bliver så spændende at se hvad der sker når hanekyllingerne bliver større end dværghanen Holger!