Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: the_farmer efter 29 Maj , 2009, 17:03

Titel: hjælp hvilken race
Indlæg af: the_farmer efter 29 Maj , 2009, 17:03
Hej Allesammen.

jeg har nogle dværg høns som jeg ikke kender racen på, kun at det ikke er en krydsning.
Kan i hjælpe mig?

De drejer sig om 2 små sorte( ene er hvid plettet )
3 creme hvid tror jeg farven er.

billeder af dem ligger i mit galleri under mappen ''Hvilken race''
Titel: Sv: hjælp hvilken race
Indlæg af: Finnloge efter 29 Maj , 2009, 20:29
Hei

Jeg vil nok tro at det ikke er renrasede dyr du har der. ;) Måske det er litt Hamborgerblod i de 2 sorte men hanen og den hvite hønen er ikke så enkel og si hvilke raser som kan være innblandet.

Hilsen Finn
Titel: Sv: hjælp hvilken race
Indlæg af: Stinne efter 30 Maj , 2009, 08:39
Hvordan ved du at de ikke er krydsninger?
Jeg ved ikke hvad de er for nogen, men de ser da rigtig fine ud. Især kan jeg godt lide hende Putte der ligger på reden. :)
Titel: Sv: hjælp hvilken race
Indlæg af: Danny Westh efter 30 Maj , 2009, 20:46
Den sorte og den sort/hvide kunne muligvis være sebright. Link: http://fjerkrae.dk/cpg1416/albums/userpics/10002/thumb_SoelvSebright.jpg (http://fjerkrae.dk/cpg1416/albums/userpics/10002/thumb_SoelvSebright.jpg). Du kan evt. se lidt flere billeder (3 stk.) af sebright i galleriet.
Men det kunne også sagtens være nogen krydsninger. Mit bedste bud på de cremehvide er egentlig at det er nogen krydsninger. Sandsynligvis med noget sabelpooth/millefleur i sig.

Danny
Titel: Sv: hjælp hvilken race
Indlæg af: the_farmer efter 31 Maj , 2009, 16:26
ok mange tak, ja jeg er heller ikke sikker af det ikke er krydsninger, men manden jeg købte dem af sagde at de var renracet og fortalte også racen, men kan ikke huske det og kan ikke få kontakt til ham igen, men troede på ham da han har avlet og solgt fjerkræ i mange år. men pyt, de er stadig lige så dejlige.. :)
Titel: Sv: hjælp hvilken race
Indlæg af: Magnus efter 01 Juni , 2009, 16:10
Den sorte og den sort/hvide kunne muligvis være sebright. (http://fjerkrae.dk/cpg1416/albums/userpics/10002/thumb_SoelvSebright.jpg). Du kan evt. se lidt flere billeder (3 stk.) af sebright i galleriet.
Men det kunne også sagtens være nogen krydsninger. Mit bedste bud på de cremehvide er egentlig at det er nogen krydsninger. Sandsynligvis med noget sabelpooth/millefleur i sig.

Danny
Det kunne være Sebright, bortset fra at de kun findes i farver med rand.

Jeg vil også umiddelbart tro på en krydsning, i hvert fald indtil jeg ser nogle større billeder.  ;)
Titel: Sv: hjælp hvilken race
Indlæg af: Mikkel Schmidt efter 01 Juni , 2009, 17:57
Jeg vil også mene det er krydsninger, men de er jo lige dejlige alligevel :D