Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hønsehuset => Emne startet af: Stinne efter 25 Maj , 2009, 14:13
-
Jeg skulle gerne få en omgang kyllinger ud af rugemaskinen om nogle uger og har derfor tænkt mig at lave et hjem til dem, der er lidt mere end den flyttekasse mine sidste "moderløse" kyllinger havde.
Jeg har et tidligere terrarium stående. Det er l:120 d:60 h:40 og varmeplade i bunden er afmonteret. Der har været to glasskydedøre, men nu er der kun en tilbage.
Der kan sættes net eller en plade op i hullet. Jeg har desuden tænkt mig at montere min kyllingevarmelampe som varmekilde.
Er der nogen der har erfaring med hjemmebyggede kyllingemødre?
Eller bare har forslag til hvad jeg skal tage højde for eller fede fiduser til "handy" woman her. ;)
-
Jeg står om en måneds tid i samme situation for allerførste gang, og jeg glæder mig meget ;D Jeg havde tænkt at lave en høj ramme af træplader, dækket med net og sætte den på staldgulvet i hønsehuset... så kan de, når de er store nok til det... "sluses" ud til de andre som har gået og hørt på deres pippen <L
Hvordan er det nu med temperatur under varmelampen, og kan man bruge sand til strøelse?
-
og kan man bruge sand til strøelse?
Man kan godt bruge sand som strøelse, det har jeg selv gjort 2 gange, men vandtårnet sander til i løbet af et splitsekundt, jeg har prøvet at sætte det op på en omvendt dyb tallerken, det hjælper lidt men ikke nok, kyllingerne SKAL have dyppet tæerne i vandet, ned i sandet, og op i vandet igen... ::) jeg prøver spåner næste gang...
-
Spåner er ligesom sand, det ender også i vandtårnet. Jeg ved ikke hvad det er de kyllinger laver, men der er altid spåner i vandet her hos mig. Dog er det nemmere at fiske op end sand er. :)
Mine kyllinger går i en hjemmebygget trækasse. Den er ca 30 cm høj, 1 meter i lang og ½ bred. Der har jeg så lavet en ramme med hønsenet som sidder fast med hængsler. Den fungerer meget fint, og varmelampen kan sagtens hænge tæt på nettet uden at det smelter, tror dog det bliver meget varmt.
-
...og jeg er så stolt, for jeg har krejlet mig frem til en varmelampedims med pære for 15,- ;D
-
Jeg brugte denne gang en papkasse, de første 5 dage, det fungerede fint, og det var dejligt at have kyllingerne tæt på, de første dage.
Når først de er en uge gamle, så skal de have mere plads.
Satte iøvrigt en glasplade på, på den ene side, så det var nemt at følge med i, hvad de foretog sig, så det er helt sikkert noget jeg vil benytte igen, en rigtig god oplevelse, og kyllingerne har knyttet sig endnu mere til mig, end før, så snart de ser mig, kommer de farende.
Varmepladen fra AMERICA bruger kun 50 watt, en varmelampe er mindst på 150 watt, såvidt jeg husker. Den passer fint til omkring 25 kyllinger, hvis der er flere skal man nok købe en større, eller bruge lampen.
-
Jeg brugte denne gang en papkasse, de første 5 dage, det fungerede fint, og det var dejligt at have kyllingerne tæt på, de første dage.
Når først de er en uge gamle, så skal de have mere plads.
Satte iøvrigt en glasplade på, på den ene side, så det var nemt at følge med i, hvad de foretog sig, så det er helt sikkert noget jeg vil benytte igen, en rigtig god oplevelse, og kyllingerne har knyttet sig endnu mere til mig, end før, så snart de ser mig, kommer de farende.
-
Her er et billed af min hjemmelavede kyllingemor/Kuvøse
http://fjerkrae.dk/prod/index.php?action=dlattach;topic=3844.0;attach=4058
-
Nej hvor ser den fancy og flot ud. :D
Er der ikke noget jeg har glemt at tage højde for ???
Så må jeg jo bare komme i gang med byggeriet. ::) Der er 17 dage til klækning. ;D