Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Marolle efter 24 Marts , 2018, 15:45

Titel: Fugleinfluenza ?
Indlæg af: Marolle efter 24 Marts , 2018, 15:45
Jeg læste på tv2, at der er konstateret fugleinfluenza i 5 havørne forskellige steder i DK.

Der stod også at hønse ejere skulle tage deres forholdsregler. Dvs. at hvis man har gået tur i naturen, så må de samme sko ikke bruges ved hønsene pga. risiko for smitte fra fuglelorte i det fri.


Er det noget man skal tage seriøst nu her ? Vores høns går fri i haven, betyder det så at vi skal holde dem inde i deres hønsegård?
Og det med skoene, det betyder jo så hele vores have, og må så også betyde gæster ?
Titel: Sv: Fugleinfluenza ?
Indlæg af: Hans-Kurt efter 24 Marts , 2018, 22:55
Vi skal altid tage fugleinfluenza alvorligt - altid. men så længe der ikke er udsendt restriktioner fra Fødevaredirektoratet, skal vi "kun" følge normal procedure for renlighed ifm vore fjerkræ. Læs: vær omhyggelig med ikke at slæbe sygdommen med hjem til din besætning. Ja det gælder også for dine gæster. Har de eller du været i det område hvor der er fundet dyr med fugleinfluenza så vær især opmærksom på ikke at benytte det fodtøj du havde på turen, når du går ind til dine høns. Skift fodtøj og rengør det brugte turfodtøjet før du anvender det igen.
Du skal blot handle som du altid har gjort - med omtanke for hvad der kan ske.

Finn Jensen skriver et andet sted:
Anbefalinger omkring smittebeskyttelse

Skift fodtøj, når du bevæger dig ind i hønsehus eller hønsegård. Brug kun fodtøj blandt hønsene som udelukkende bruges der. Opstil eventuelt kar med desinficerende væske udenfor som fodtøj kan dyppes i.

Sørg for at foder og vand kun gives under overdækning. Lad være med at fodre for meget, så fugle og skadedyr tiltrækkes af madrester.

Undgå kontakt mellem vilde svømmefugle (ænder, gæs og svaner) og andre fugle/fjerkræ i fangenskab. Det gælder både opdrættede og vilde fugle.

Gå ikke på jagt efter svømmefugle, da du kan bringe smitte med hjem. Undgå kontakt med jægere, der er eller har været på andejagt. I flere EU-lande er der i tilfælde af fund af fugleinfluenza indført forbud mod fuglejagt.

Indsaml ikke døde eller skudte svømmefugle, ej heller til nedfrysning til f.eks. træning af hunde.



Titel: Sv: Fugleinfluenza ?
Indlæg af: Finn Jensen efter 25 Marts , 2018, 07:18
Det med skoene har jeg løst ved at have et par gummistøvler der kun bruges i haven og andre sko/støvler bruges så andre steder.
Titel: Sv: Fugleinfluenza ?
Indlæg af: Marolle efter 25 Marts , 2018, 10:15
mange tak for jeres svar :)
Titel: Sv: Fugleinfluenza ?
Indlæg af: demi efter 28 Marts , 2018, 10:47
Muligt fund af fugleinfluenza ved Søndersø ved Maribo på Lolland: http://nyheder.tv2.dk/samfund/2018-03-27-30-dode-svaner-fundet-i-so