Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: Christina efter 18 Maj , 2009, 21:42
-
Jeg så i DBA, at der var en der under "Bortgives" havde en masse halmballer han ville af med! :o Ovenikøbet boede de kun 10 min herfra! Straks blev der skrevet og aftalt tid, og min dejlige mand spændte traileren på bilen, og kørte et par gange frem og tilbage efter gratis halm til mine skønne høns! *h Jeg kan i øvrigt varmt anbefale en halmgård! Tidligere i dag, var der ikke meget halm tilbage i gården fra første gang de fik..eller det var der, men det var jo efterhånden blevet trådt meget ned. Men hold da op en forskel det gør for hønsene! De har slet ikke tid til at ligge og sole sig, fordi det åbenbart er så spændende at rode i alt det halm! *p Og endnu større var lykken, da jeg smed korn ind i halmen :D (Her er det så at jeg næsten bliver helt pinlig, når jeg kikker tilbage, fordi jeg godt kan se det lyder som om jeg er lidt skør med dé høns...men I kan godt ta' det, ikk'? *e *r)
Her er nogle billeder af hønsene, som bare hyggede sig SÅ meget med at rode og skrabe, at jeg næsten ikke kunne slæbe mig ind for at lave aftensmad! ;D Det var simpelthen bare en fornøjelse at høre dem komme med små tilfredse klukkelyde, mens det bare raslede af halm, som blev sparket og rodet i! :D
Tror I ikke denne h*ne er en hane?
Silkerne blev i første omgang så bange for halmen, at de alle 4 flygtede ind i huset! *g Men de overvandt deres frygt, og endte med næbbet i jorden som de andre! :D
Og så lige 3 bonusbilleder, fra da jeg lukkede dem ud i haven (fyy, Christina! ::)) her den anden dag! *e Det var også bare sand lykke, og de var slet ikke til at drive ind igen! :D
-
Det ser rigtig hyggelig ud :)
-
Ren hygge :)
-
Dejlige billeder!
-
Skønne billeder...
Og med frygt for at blive mobbet så syntes jeg altså at dine silker ser søde ud...
-
Rigtig dejlige billeder <E fordi du deler med vi andre *y
-
Nyt slagord: Halm er et hit - og silker er stadig seje!
-
Det ser rigtig dejligt ud, de får tiden til at gå rigtig godt, når de skal rode rundt i alt det halm.
Jeg har skullet fjerne en del græsplæne, og for år tilbage betød det, at man skulle smide en masse græstørv på skrotten, idag er det bare at smide tørvene ind i hønsehuset, vente til en dag det er rigtig tørt, så kan man lige rive det sidste tørrede græs med rødder sammen, og hente ren jord ud, som så samtidigt er blevet gødet lidt, *gg
-
Dejlige billeder, OG ja vi kan sagtens sætte os ind i, at man kan glemme aftensmad og lignende unødvendige detaljer 8)
-
Det er ren hygge :) Dejlige billeder <O
-
Neeej hvor dejlige billeder, jeg synes jo også at dine silke er smukke *f Det er det man forstår ved råhygge
-
Dejlige billeder - både af blomsterhønsene og af silkerne!
Og ja - vi kan sagtens ta' det - vi er vist allesammen lidt skøre med vores fjerkræ!
Herligt! *o
-
Sikke nogle skønne billeder - og hvor er det dejligt at se at blomsterbørnene stortrives *p
Herligt at få lov til at være "underleverandør" til SÅ megen glæde - det luner <M
-
Lækker, lækker stemning. <L <L <L
Man kan jo ligefrem se hvor kyllingerne bobler af glæde. Og så er jeg jo lidt misundelig på dine skønne hvide silker. Mine hvide silkekylling blev jo ædt af naboens hund, sååå... Har dog én stor hvid kylling tilbage.
håber og tror det bliver en høne, så der kommer hvide kyllinger til næste år. :P
-
Tror I ikke denne h*ne er en hane?
Jo, det tror jeg helt bestemt. ;D
-
Gode billeder :D... Og jo det er en hane ;)
-
super fine billeder... ;D men nu så jeg jo lige dine silker... jeg søger med lys og pandelampe efter to hvide silkedamer af den store, er der dog ikke nogle der kan hjælpe? ???
-
Ville lige høre lidt om hvordan det virker med halm i løbegården. Kan man holde det inde eller ligger det i hele haven. Jeg har nemlig tænkt på at bruge træflis som underlag, men halmen har jeg jo allerede så det ville jo være nemmere.
Hilsen Mogens
-
Hej Mogens,
Det holder sig stort set indenfor hegnet. Det formulder efterhånden, så en ny balle i ny og næ er godt. Smid bare ballen ind som den er - hønsene spreder den selv ud (hvis bindegarnet er skåret op ;) )
-
Hej Marianne. Det skal da prøves. Problemet er at min jord et en fed lerjord, så når det regner er det hele så smattet.
-
Hønsene eeelsker jo at rode efter kryb i træflisen i vores have ...... men tænkte på at hvis det udelukkende er underlag i deres går kunne der så ikk opstå problemer med de skimmelsvampe eller hvad det nu er der dannes i flisen ? det da ozz nemmere at skifte halm.
-
Nemlig, sådan er det også her. Hønsene får lidt mindre beskidte fødder, og det kan så også ses på æggene. Jeg smider også græsafklip, alt ukrudt og afstukne græskanter med mere ind til dem, så har de altid noget at lave og skrabe i, samt finde insekter, orm m.v. Hvis halmlaget er tykt nok, vil tabte korn spire og også give dem grønt.
Mine høns har desværre ikke fri adgang til haven om sommeren, for der vil jeg gerne have min køkkenhave og bedene i fred. Så er det et godt alternativ.
Jeg skifter det ikke ud, men lader det formulde naturligt. Det giver ikke problemer her. Jorden fra hønsegården er super at lægge noget af i køkkenhaven om efteråret.
-
Mine får lov at komme ud indimellem, selv om det ikke er såå godt, i forhold til alle deres klatter på plænen, og så dagplejebørn og mine egne børn, men altså...engang imellem ;) Og de er faktisk rigtig tit lige inde i gården for at rode lidt rundt i halmen, selv om de kunne være ude, så det er bare SKØNT at se :)
Ville lige høre lidt om hvordan det virker med halm i løbegården. Kan man holde det inde eller ligger det i hele haven. Jeg har nemlig tænkt på at bruge træflis som underlag, men halmen har jeg jo allerede så det ville jo være nemmere.
Hilsen Mogens
Hej Mogens
Der vil gerne være lidt i kanten, som ryger ud, men ikke så det ser forfærdeligt ud, synes jeg. Det ligger bare og ser...naturligt ud ved siden af hønsegården :D Men jeg har læst om nogen, som satte sådan noget plexiglas op hele veje for neden, så de stadig kunne se hønsene igennem. Eller man kan sætte nogle brædder op. Men altså...jeg synes ikke det er et problem :)