Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: Frk.olsen efter 17 Maj , 2009, 17:33
-
Mine Mille fleur kyller bliver 3 uger i morgen og tirsdag - er der nogen der tør skyde på kønnene???
-
2 høner og en hane.
Hanen er den sidste.
Men det er et meget usikkert skud i tågen
-
Jeg tror nr 1 og nr 3 er haner, men også kun et gæt.
-
I den alder synes jeg at det er mere tydeligt at kigge på ben :D
Kammen er meget usikker i den alder, så prøv at kigge på benenes tykkelse
-
:D Jeg ville sige 2 høner og 1 hane, og hanen er lille pink mit bedste bud som det ser ud idag, men det kan jo ændre sig.
-
Jeg holder med Berit og Børge,
2 høner
1 hane
-
Jeg tror det er
hane
høne
hane
Men svært at se, når man kun har kammen at gå ud fra. :)
-
Grunden til at jeg tog billederne, var jeg at lagde mærke til at "lille Pink"s kam så lidt større ud end de andres, da jeg i dag havde dem inde for at skifte deres fodringe, så jeg kan kende forskel på dem. Af samme grund fik "lille pink" den pinke på, så "han" kan blive til en høne *f (så naiv er jeg nemlig ::) )
Jeg kan da godt prøve at tage billeder af deres ben, næste gang jeg får dem i hænderne, men jeg synes, de er svære at se noget på, der er jo fyldt med fjer ::)
-
Jeg synes lige, I skal have lov, at se kyllerne igen, nu hvor de er omkring 8 uger gamle.
Det ser ud til at det hjalp, at give "Lille pink" en pigefarvet ring om benet... Det skulle jeg nok også have givet de to andre! <A
På billederne er det "Lille Blank", Lille Pink" og "Lille grå", set fra venstre mod højre.
-
Ja nu er du da helt sikker ;) Han var en høne og hønerne var haner ;)
-
Hvis man egentlig sidder og sammenligner de 3 øverste billeder, så er kylling 1 og 2 noget mere bredhovedet (hanetræk) og en anelse mørkere end kylling 3.