Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: Trines efter 18 Juli , 2016, 21:08

Titel: Hjælp - mine høns har orm
Indlæg af: Trines efter 18 Juli , 2016, 21:08
Mine høns' æg produktion er gået drastisk ned i løbet af de sidste 3 uger, og nu har jeg fundet synderen, de har orm...! - jeg har fundet "klatter" som har små hvide orm i dem :-\

Det har jeg ikke prøvet før... derfor vil jeg gerne hvis i vil dele ud af jeres erfaringer på området  /o

Jeg har netop læst at Hemexide også skulle virke på indre paracitter /orme...hmmm er der mon nogen her som har prøvet dette?? eller har i andre behandlingsmetoder som i ved virker..?

Jeg har nyklækkede kyllinger i hønsehuset, så jeg vil gerne have en god og gennemtestet løsning, så de små kyller ikke skal få en slem start på livet i min hønsegård :)

Hilsen Trine
Titel: Sv: Hjælp - mine høns har orm
Indlæg af: Helle K. efter 19 Juli , 2016, 05:59
En receptpligtig ormekur fra dyrlægen virker
Titel: Sv: Hjælp - mine høns har orm
Indlæg af: migselv efter 19 Juli , 2016, 20:34
Jeg havde også et voldsomt (synes jeg selv) orme"angreb". En morgen lå der en ordentlig bunke "spaghetti" på skidebrættet. Jeg læste mig frem til at Grå Bynke skulle være godt, bedst som forebyggende, men det her var op til weekenden, så noget måtte jeg finde på... Jeg tog et par "grene" af en bynke, smed det i hakkeren sammen med et par fed hvidløg og et alm. løg, blandede det med A38 og havregryn- så var der ormeguf.
Dagen efter tog jeg nogle flere bynkegrene. Dem gav jeg et opkog og lod dem trække ca 10 min. Det vand blev så siet over i deres store vandbeholder, der rummer  10-12 l.
2 dage efter det første "angreb" kom der en lille klump orme - men jeg har ikke set orme siden! og det er nu en måneds tid siden det startede. :)
Jeg koger bynke til dem hver anden gang vandbeholderen skal fyldes.

Hilsen
Bente
Titel: Sv: Hjælp - mine høns har orm
Indlæg af: walter efter 20 Juli , 2016, 20:10
hej
Hemexide eller Tøt øko sug som jeg bruger hjælper på orm,eller hele peberkorn
Titel: Sv: Hjælp - mine høns har orm
Indlæg af: Trines efter 21 Juli , 2016, 15:41
Tak for alle jeres gode råd, jeg må på jagt efter grå bynke... det må helt sikkert findes et sted i nærheden.

Jeg har skrubbet og skuret begge hønsehuse + malet husene med opløst Hemexide + gravet hønsegården op og vendt jorden rundt +  serveret "hønseguf" med ekstra hvidløg og Hemexide iblandet...  /o /o

Jeg håber at kunne klare det uden medicin, men hvis ikke det bliver bedre ret hurtigt så må jeg kontakte dyrlægen og få hjælp den vej fra.

@walter, når du bruger Hemexide eller lignende mod orm, hvordan giver du det så til hønsene og hvor meget og hvor ofte giver du det til hønsene?

Hilsen Trine
Titel: Sv: Hjælp - mine høns har orm
Indlæg af: walter efter 22 Juli , 2016, 00:41
Jeg bruger Tør Øko Sug på denne måde en gang om måneden som ved ligeholdelse/ forebyggelse jeg tager en lille håndfuld pr. høne på en foderskovl når de allesammen er i stalden smider jeg det over dem så de bliver lidt forskrækket og basker med vingerne,derved får de det selv under vingerne og fordeler det i hele hønsehuset.Derved kommer der også lidt på foderet som de spiser det skulle være nok til bekæmpelse af orm,skulle de virkelig have mange orm strøer jeg lidt på foderet  får de for meget får de diarre men ormene forsvinder og det gør diarren også.
God fornøjelse Walter