Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Charlotte J. efter 28 Januar , 2016, 14:59
-
Er der andre der ind imellem længes efter Gunnis input? Jeg skal igen til at lave ost, og var gamle personlige beskeder igennem fra Gunni vedr. ostefremstilling. Hvor var hun et erfaringsrigt menneske man altid vidste hvor man havde. Har lige læst en del af en gammel selvforsyningstråd op, hvor hun også giver rigtig mange gode svar - og stadig en højaktuel tråd :-) efter min gennemlæsning af beskeder og forskellige tråde, kom jeg i tanke om, at Gunni postede et billede af alle hendes flotte oste - nogen der ved om det er her endnu eller forlængst er "smidt ud"?
Har også stadig en araucaner høne fra hendes store avlsarbejde - den er snart 6 år gammel og knap så produktiv, men ufattelig håndtam :-)
Det var en dejligt tur ned i minderne :-)
-
Ja!
-
Ja, der er mange som i tidernes morgen er kommet og gået her på Forum, og af og til er der også nogen man savner og tænker "hmmm hvad er der mon sket?".
Men hvis det er Gunni Shliemann med de engelske araucana, der menes, så gik hun desværre bort i januar 2012. Så hun kommer desværre ikke tilbage til Forum. :-X
-
Lene jeg ved godt hun er gået bort, netop derfor var det så hyggeligt at læse hendes beskeder og svar i forskellige tråde i dag :-) men efterlyser stadig billedet med de mange fine oste... Hvordan går man i arkivet og finder det?
-
Hvis billedet er her på forum, så burde du kunne søge det. Hvis det er som et link, så kan det jo godt være ændret i mellemtiden
-
Er det dem her:
http://fjerkrae.dk/prod/index.php?topic=16974.0
-
Hans-Kurt, tusind TAK :-) det var lige præcist det billede jeg har haft i tankerne i dag :-) nøj de er finere end jeg husker de oste :-) Endnu engang tak :-)
-
Uh ja, det er stadig en skøn tråd og geder og selvforsyning