Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: Lene71 efter 04 November , 2015, 19:26

Titel: Hjælp til racevalg
Indlæg af: Lene71 efter 04 November , 2015, 19:26
Efter blot 3 måneder som hønseejer er jeg blevet mange erfaringer rigere. Og må erkende at jeg måske har fået valgt en forkert race <J

Mine høner står ikke til slagtning af den grund ;) Men med henblik på at bygge den rigtige hønsegård i andet forsøg, begynder jeg allerede nu at overveje racer til den næste besætning.

Jeg har 4 Hybridhøner (ISA-Brown), som startede med en hønsegård 4 m2 og intentionen om at være fritgående i 70 m2 have når jeg er hjemme. Det viste sig at være en  yderst urealistisk plan  /d  /d  /d

Det med adgang til hele haven duede ikke. Haven blev ædt op, og skrabet fuldstændig i stykker. Og de 4 m2 gav mig en voldsom mavepine, når jeg så hønernes stressede gang lang hegnet. Så lynhurtigt er hønsegården udvidet til 21 m2 med et 120 cm. højt hundeheng. Det fungerer nogenlunde. I stort omfang bliver hønerne indefor indhegningen, men ind imellem finder nogle af dem ud af at flyve over hegnet (men de kan ikke finde ud af at flyve tilbage igen), "Lågen" ind til gården er blot et stykke hegn, der holdes sammen med tøjklemmer. Det er temmelig besværlig hver gang jeg skal ud og ind, og hvis jeg ikke er grundig med klemmerne, maser de kloge fugle bare lågen op.... >:(

Så nu står jeg foran, at bygge en "rigtig" hønsegård på 25 m2, hvor det ikke er mening at hønerne skal have adgang til resten af haven.

Mine ønsker til ny besætning er:



Er der nogle, som har gode forslag til velegnede racer?

Titel: Sv: Hjælp til racevalg
Indlæg af: Raziel efter 04 November , 2015, 20:32
Jeg tænker sussex eller wyandot kunne være gode valg, hvis du finder en stamme der ikke skrukker. Ellers er der New Hampshire og Faverolles som ikke skrukker. NH lægger fint med æg. Jeg ved ikke helt med Faverolles.

Noget andet er, at de nok ikke så nemt kan integreres med dine hybrider. De er meget forskellige i temperament og hybriderne kan stresse de rolige racer. Hybrider kan også ha svært ved at acceptere andre høns.
Titel: Sv: Hjælp til racevalg
Indlæg af: SaphiraTWD efter 04 November , 2015, 20:55
Jeg har personligt lidt forskellige racer og i mit tilfælde er det stik mod normen mine Sussex der er de mest flyvske. Jeg har også to isaer og de kom med vingerne stækket fra producenten så de flyver jo ikke så meget. Vi overvejer faktisk kraftigt at stække vores andre høns fordi der altså en gang imellem render en høne rundt ude på cykelstien der ligger lige op til vores have... Så hvis du ikke har noget imod at de ser lidt asymmetriske ud, så kunne stækning jo være en mulighed, hvis det er gjort ordentligt så mener jeg ikke at dyrene lider nogen overlast ved det. Ellers vil jeg anbefale Plymouth rock :) mine Plymouth rock damer er rimeligt tunge i numsen, til gengæld synes jeg ikke de ligger så mange æg som jeg ellers hører at de bør. Men mine høns er måske bare lidt "specielle"  <A
Titel: Sv: Hjælp til racevalg
Indlæg af: Tante Brun efter 04 November , 2015, 21:09
Hos os bor der kochin, orpington, og australorps. Ingen af dem har gjort ansats til at flyve over havehegnet i deres gård. Det er 1,20.
De er alle store i det. Kochin er meget tamme og finder sig i at blive håndteret og løftet op til kæl, hvis de ikke selv hopper op til børnene. Af de tre racer er det vist kun australorps der ikke skrukker. De er også dem der lægger flest æg. Sådan en lille flok kunne du sagtens have gående på din plads.
Titel: Sv: Hjælp til racevalg
Indlæg af: Raziel efter 04 November , 2015, 21:12
Jeg har haft plymouth rock for første gang i år og nu ved jeg ikke om det bare er mine der er specielt pivede, men jeg har aldrig haft høns før, som i den grad har gået rundt og lignet undskyldninger for sig selv. De er meget stille og forsigtige og har fået mange bank af de andre høns indtil jeg valgte at skille dem ad. Dem ville jeg aldrig turde lukke sammen med isaer.
Titel: Sv: Hjælp til racevalg
Indlæg af: SaphiraTWD efter 04 November , 2015, 21:33
Mine Plymouth rock damer var meget krigeriske da de var "teenagere". Der har ikke været nogle problemer med mine isaer overhovedet, den ene isa er den roligste af alle mine høns og den anden er bare ekstremt eventyrlysten, nysgerrig og mad glad. Plymouth rockerne er nu som voksne også meget stille og rolige, men knap så håndtamme (hvilket nok er min egen skyld). Jeg synes ikke mine har virket særligt pivede, men jeg erindrer noget om at de var rimeligt snaksagelige da de var små og "teenagere".

Mht. Æg er det dog mine Sussex jeg vil krone som de mest pålidelige sammen med isaerne (kan ikke se forskel på deres æg). Der ligger generelt kun 1 æg fra mine to Plymouth rock om dagen og min " kochin" lægger et sted mellem hver til hver tredje dag - når hun da ikke er skruk.

Beklager hvis jeg er kommet til at gentage noget eller skrive noget vrollapyk - jeg er lidt træt...
Titel: Sv: Hjælp til racevalg
Indlæg af: Bente E. efter 04 November , 2015, 23:59
Sussex er dejlige. Lægger flotte store æg. Rolige, tamme.

Men det er der flere racer der er - jeg havde en gang faverolles - de lægger faktisk OK æg, men æggene var små i forhold til fuglens størrelse - faverolles er nogle store tunge bamser. Sjove er de. Og har også megen ro på sig.

Jeg har barnevelder her også - de lægger smukke, meget ensartede chokolademousse-farvede æg. Og de er smeltende smukke. Ikke helt så tamme som sussex, men rare og rolige.
Titel: Sv: Hjælp til racevalg
Indlæg af: Raziel efter 05 November , 2015, 06:52
Der er meget forskel på høns inden for den samme race, kan jeg fornemme. Mine sussex er gode æglæggere, men de lægger ikke så store æg. Nogen gange kan jeg være i tvivl om det er æg fra sussex eller silkehøns. Min nabos isaer lægger meget større æg, også en del større end mine brahmaer, som lægger de største æg her.
Titel: Sv: Hjælp til racevalg
Indlæg af: Maria2aaen efter 05 November , 2015, 06:53
Jeg har tre store tunge farverolles. Her i sommer har de lagt 1-2 store flotte cremefarvede æg dagligt, en sjælden gang imelllem har jeg fået 3 æg på en gang. (2 af dem er fra 2014 og en af dem er fra 2013). De har ikke lagt æg siden de gik i fældning. Jeg tror egentligt det kun var de to 2013 damer som lagde æg dagligt og at damen fra 2014 nok kun lagde et æg ca 1 gang ugentligt. Nå men de er meget rolige, skraber kun meget lidt, tunge, flyver ikke og skrukker ikke. Og så bliver de til en super suppehøne når de er færdige som æglæggere fordi de er så store. Så dem vil jeg godt anbefale dig.
Men ingen af racehønsene kommer jo nok til at lægge nær så mange æg som dine hybrider har gjort.
Titel: Sv: Hjælp til racevalg
Indlæg af: renepaulsen efter 05 November , 2015, 08:14
I sommer lagde mine Sussex æg 4-5 gange om ugen. Nu her er vi nede på 2 gange om ugen pga. fældning og skiftende årstid.
Jeg har læst at fodbefjerede racer skulle skrabe mindre, jeg har dog også læst at det ikke altid har hold på sig! :)
Men hvis antallet af æg ikke er det vigtigste, så kunne du jo overveje Faverolles, Orpington eller måske endda Brahma eller Kochin. De to sidstnævnte er ret store, især Brahmaen der er høj. De 4 racer jeg har nævnt er dem der ofte bliver beskrevet som rolige, især Faverolles og Kochin (der dog nok ikke lægger så mange æg som de andre racer, endvidere er den nok lidt sværere at få fat i)
Titel: Sv: Hjælp til racevalg
Indlæg af: Raziel efter 05 November , 2015, 08:59
Ang brahma, orpington og kochin, så skal der jo overvejes at de ofte skrukker meget, og dermed ikke lægger så mange æg og yderligere er det synd, hvis de ikke får lov at ruge ud en gang i mellem.
Titel: Sv: Hjælp til racevalg
Indlæg af: renepaulsen efter 05 November , 2015, 09:21
Det er rigtigt, godt du gjorde opmærksom på det :)
Titel: Sv: Hjælp til racevalg
Indlæg af: Lene71 efter 05 November , 2015, 21:46
Det er ikke nemt at vælge :) Ud fra Jeres kommentarer og racebeskrivelserne i leksikonet, hælder jeg mest til Faverolles, Australorps og måske Wayndotter lige nu. Men det er godt nok nogle store fugle.....vil 3-4 stk. af dem trives  på mine maks. 25 m2?

Hvis jeg vælger racehøns, kan jeg så blande dem, og kun have en af hver? For ordens skyld, vil jeg lige sige, at det er ikke meningen at de skal gå sammen med mine hybrider. De skal først flytte ind, når hybriderne flytter ud.

Det undrer mig at der ikke er nogle som har foreslået silkehøns. Det er nemlig en jeg selv er faldet for et par gange.

Hvad er forskellen på stor race og dværgformerne? Altså ud over størrelsen på fuglen, og størrelsen på æggene. Jeg tænker på, om dværgene "fylder" mindre, så jeg kan have 6 dværge på samme plads som 3 store? For så vil størrelsen på æggene jo blive opvejet af antallet.
Titel: Sv: Hjælp til racevalg
Indlæg af: Henriette Hall efter 05 November , 2015, 22:11
Grunden til at ingen foreslår silker er, at de er vilde med at skrukke. Så uden hane og du har kun lyst til æg er det en tåbelig race at vælge. I det hele taget vil jeg anbefale at du vælger racer der ikke skrukker når dine behov nu er som de er. Det får du mindst bøvl ud af. Der er ikke noget i vejen for at vælge dværghøns i stedet, hvis de passer bedre med pladsen. Høns med fjer på fødderne er ikke så slemme til at skrabe i jorden.
Titel: Sv: Hjælp til racevalg
Indlæg af: renepaulsen efter 05 November , 2015, 22:11
Ifølge Jørgen Liljensøes Hønsebog bør store racer have mindst 2 m2 gård, og 0,5 m2 hus pr. dyr, så kan du selv regne ud hvor mange du SYNES du kan have plads til :)
Men ja, dværghøns fylder mindre :)
Titel: Hjælp til racevalg
Indlæg af: Lene Lestat efter 05 November , 2015, 23:17
Prøv evt. at gå ind på www.sydhavsoernes-fjerkrae-klub.dk for der er en lille beskrivelse samt rigtigt mange billeder af alle de racer som pt. forefindes i den skandinaviske fjerkræ standard.

Men pas på, for der findes RIGTIGT mange lækre racer og varieteter, så det kan hurtigt blive endnu sværere at beslutte sig.
Titel: Hjælp til racevalg
Indlæg af: Lene Lestat efter 05 November , 2015, 23:21
Og jo racehøns kan sagtens gå blandet sammen.

Apropos de populære og kære silker, så kan de skrukke en del, hvilket måske er derfor de ikke er blevet nævnt, da det ikke var en ønskværdig egenskab.

Nogle brahma kan forøvrigt også skrukke vel rigeligt.
Titel: Hjælp til racevalg
Indlæg af: Lene Lestat efter 05 November , 2015, 23:27
Apropos æg fra dværghøns, så er der ofte mere blomme i kontra hvide end i de store æg. Især hos dværg wyandotter.

Jeg synes forøvrigt at det er lidt synd at mange fravælge dværgene, fordi de helst vil have kæmpe æg og kæmpe stege, for dværgene passer tit bedst ind i husholdning i byen, og man får meget ud af dem, da de fylder, æder og s..... en del mindre end de store gør.
Og et æg behøver ikke være på 70 gram og en steg heller ikke på 5 kg.
Titel: Sv: Hjælp til racevalg
Indlæg af: Lene71 efter 06 November , 2015, 19:26
Er der nogen som ved, hvor mange æg jeg kan forvente på et år for henholdvis:
Wayndotter
Faverolles
Australorps

Titel: Sv: Hjælp til racevalg
Indlæg af: Lene Lestat efter 06 November , 2015, 20:05
Er der nogen som ved, hvor mange æg jeg kan forvente på et år for henholdvis:
Wayndotter
Faverolles
Australorps


Det er nok svært at sige, for æglægning er så meget andet end "bare" race eller mangel på samme. For æglægning har i høj grad også meget med forhold, som lys, varme, foder, årstider osv. at gøre.
Titel: Sv: Hjælp til racevalg
Indlæg af: renepaulsen efter 06 November , 2015, 20:21
Her kan du få et overblik
http://honseraketten.dk/pages/honseracer

Eller her:
http://www.mypetchicken.com/chicken-breeds/breed-list.aspx

Men som Lene siger, så afhænger det meget af fodring og øvrige forhold :)
Titel: Sv: Hjælp til racevalg
Indlæg af: Raziel efter 06 November , 2015, 21:22
Det afhænger også meget af det enkelte individ. Nogle af mine maraner og sussex har lagt æg hele foråret og sommeren, mens et par stykker af dem har lagt skruk i stedet.
Titel: Sv: Hjælp til racevalg
Indlæg af: Bente E. efter 06 November , 2015, 22:45
Alle racerne fås i dværg også, de er rigtig smukke, men de vil gerne ruge.
Titel: Sv: Hjælp til racevalg
Indlæg af: Lene71 efter 09 November , 2015, 20:26
Nemt er det stadig ikke :-\ Men udelukkelsen af skrukhøner og ønsket om mange æg, gør det faktisk lidt mere simpelt. Feltet bliver sikkert indskrænket mere, når jeg engang skal igang med at finde et sted at købe hønnikerne
Så nu står den vist lidt på store høner kontra dværge. Er det alle dværge der gerne vil vil skrukke? For til min beskedne plads, kunne dværge godt være løsningen.
Meget kan nå at ændre sig. Men lige nu ville mit valg falde på austrolorps, Rhode Island og Wayndotter :)

Jeg er glad for den oversigterne fra Renepaulsen. Ville det ikke være en idé at lægge dem i leksikonet?
Titel: Sv: Hjælp til racevalg
Indlæg af: maja1981 efter 09 November , 2015, 21:11
Der er mange gode racer og ja valget bliver nok også hvad du kan finde når tid er. For nogle er ikke ret udbredte og meget svære at finde.

Jeg har selv de store Wyandotter, og lige bortset fra nogle stammer skrukker så er de også efter dine ønsker.
Der er dog stammer der aldrig skrukker af de store.
Og super smukke og rolige dyr hvis du spørger mig 😊
Og en ret god æglægger.

Forskellen på dværg og stor er vidst mest af alt skruklysten. Dværgene skulle vidst være ret skruklysten. Men her er nok også lidt forskel stamme til stamme.

Dværgene ligger pænt store æg i forhold til størrelsen på dyrene.
Og så ligger Wyandotter generelt æg med en stor blomme.