Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: Christina efter 07 Maj , 2009, 23:05

Titel: En høne bliver "plukket" af de andre! Update #4: HJÆLP!
Indlæg af: Christina efter 07 Maj , 2009, 23:05
Jamen, bedst som jeg troede alt var godt, ser jeg at en af de andre plukker en høne (som også kan vise sig at være en hane  ::)) på ryggen. Jeg har hele tiden troet den gjorde det selv, fordi jeg har set den sidde lidt for sig selv og "ordne" ryggen, men det i dag, var absolut ikke sjovt at overvære.

Er der noget man kan gøre? De har masser af beskæftigelse i deres rimelig store gård (40m2), og de får masser af grønt osv. hver dag...
Titel: Sv: Æv, så er de gal igen. En høne bliver "plukket" af de andre!
Indlæg af: Wanda efter 07 Maj , 2009, 23:11
Du kan prøve at pensle den lidt med hjortetaksolie, det både lugter og smager grimt. Men smør ikke så meget at de andre ikke kan holde den ud ;)
Titel: Sv: Æv, så er de gal igen. En høne bliver "plukket" af de andre!
Indlæg af: Dorte Hee efter 08 Maj , 2009, 00:08
Er der ikke noget med, at når først en begynder at plukke de andre så er der ikke noget at gøre ud, over at fjerne den der hakker løs  ???
= øksen skal i brug hvis ikke man kan isolerer dyret
Det er vel det man kalder for kanibalisme...
Titel: Sv: Æv, så er de gal igen. En høne bliver "plukket" af de andre!
Indlæg af: Berit efter 08 Maj , 2009, 11:36
Jeg har læst et sted at hønsebrille også løser det problem, men jeg har aldrig prøvet det  ???
Titel: Sv: Æv, så er de gal igen. En høne bliver "plukket" af de andre!
Indlæg af: Christina efter 08 Maj , 2009, 20:03
Tak for jeres svar. Jeg ved ikke om det kun er en der hakker, men det er ihvertfald kun én som er skallet på ryggen :( Har helt ondt i hjertet over det, for det er altså længe efterhånden, at den har gået med en stor bar plet på ryggen  :'(

Men hvad i alverden gør jeg? Det er som sagt først lige i går, at jeg så at en af de andre hakkede den, og jeg ved ikke hvilken en det var, fordi jeg så det på afstand. Åh, suk, jeg bliver en elendig "slagter", når dén tid kommer  :( Hvad er en hønsebrille? Og vil hjortetaksolie gøre sådan at de andre ikke hakker den mere? Jeg kan desværre ikke isolere den der hakker, når jeg ikke ved hvem det er :(
Titel: Sv: En høne bliver "plukket" af de andre! Update #4: HJÆLP!
Indlæg af: Finn Jensen efter 08 Maj , 2009, 20:11
Briller, se her
http://fjerkrae.dk/prod/index.php/topic,2261.0.html

Og ja hjortetaksolie lugter og smager grimt og det er meningen at det skal vænne de andre af med at pille fjer på grund af den grimme smag. Om det hjælper..måske og det er da et forsøg værd.