Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: ØkoErna efter 11 August , 2015, 22:23
-
Jeg har for godt og vel en måned siden købt to ekstra høns, isa'er fra Danhøns. Den ene er en rigtig kælepotte. Når den hører mine fodtrin kommer den løbende ind i huset og skal op og nusses, det er bare så hyggeligt. Den anden og ja resten af flokken er noget mere tilbageholdene.
-
Det er så dejligt at få sådan en høne. Jeg har også sådan een. En Orpington som skal have en lille bæretur på armen inden den bliver puttet for natten. Står og venter på at jeg kommer ud og nusser den. Den får lov at leve så længe den overhovedet kan!
Det er den der er på profilbilledet - selvfølgelig :)
-
Det er bare så hyggeligt, folk tror jo man er tosset.
-
Det er bare så hyggeligt, folk tror jo man er tosset.
Netop - godt der er et tosseforum så vi har nogle der forstår os. ;)
-
Ja, hvor er det bare så skønt at høre der er flere nussehøns derude ;D Vi har et par Orpington der hopper op på skødet og kæmper om hvem der kommer hurtigst ind under mine arme og så skal der nusses under vingerne :) :)