Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: KRISTINA efter 14 Juli , 2015, 19:23
-
Jeg vil gerne høre, hvordan I forholder jer, når I støder på annoncer på g&g, hvor sælger "snyder" køber f.eks. salg af "røde" maran høner og lign.
ps. Jeg bliver bare ærgerlig på købers vegne, hvis man regner med at få renrasede dyr og så får....?
-
Ja jeg tænker mit, men der er ikke meget at gøre. Der er fejl (enten bevidste eller ubevidste) i rigtig mange annoncer der omhandler dyr af alle arter.
-
Der bliver udbudt meget "sjovt" værende for racerent eller farverent uden at være det og det forekommer ikke kun på G&G men alle andre steder også hvor der sælges fjerkræ.
Og industrien og hønsehandlerne er især rigtigt gode til det.
Man kan jo så enten skrive i annoncer eller sende besked til sælger. Dette bliver dog tit opfattet som bedrevidende og negativt.
Så det eneste at gøre er nok at opfordre folk til at sætte sig i den/de racer/farver som de vil have. Så de i det mindste kender race kendetegnene og hvordan farverne skal se ud. Eller spørge en man kender med forstand på racehøns om råd .
-
Jeg skriver i annoncen hvis jeg er sikker på at det er forkert. Tit bliver det så slettet af sælger..
-
tak.
-
Jeg skriver i annoncen hvis jeg oplever et grelt tilfælde. Så bliver nogle andre købere da gjort opmærksom på det. Jeg husker et tilfælde med noget rideudstyr, hvor sælger havde prissat udstyret til LANGT over ny-pris for brugt udstyr. Det synes jeg var for dårligt! Så der skrev jeg at jeg hellere ville købe den nye vare til lavere pris, med en henvisning til den netbutik som solgte varen billigere...
-
Priser vil jeg aldrig diskuterer, hverken om de er for høje eller lave, for det er nu en gang op til folk selv at bestemme.
-
Om de bliver solgt på gul og gratis, den blå avis eller herinde, gøre dem ikke mere racerene. ;)
Mvh Viben
-
Det er et svært emne, for det er en gråzone - det med annoncer. Jeg er enig med indlægsskriverene der mener, at det er op til den enkelte selv at sætte sig ind i emnet, omkring det de vil købe.
Hvis man er glad, for det man har købt, er det vel ok. :)
-
Jeg er overrasket over at det er sådan. Jeg har aldrig oplevet det med andre ting til salg. Hvis det var hunde tror jeg folk ville blive meldt til politiet? Jeg undrer mig lidt over at det bare får lov at passere. Det går også ud over de få ærlige sælgere der er.
Jeg går meget op i at få rene racer, og jeg ville blive eddersplithamrende tosset over at opdage at jeg var blevet narret >:(
-
Samme sælger har tidligere været i søgelyset, da han/hun havde "LÅNT" billeder andet sted på nettet.
Tak.
-
Tror nu nok at det også sker med alle de andre dyrearter også.
Jeg selv har f.eks. kørt til Jylland for at købe en maine coon killing, som ja ikke var en maine coon alligevel. Med mindre selvfølgelig at racen også findes i dværg og med kort hår. ;D
Men med mange elektriske ting og biler er det nok ikke nemt at snyde, for der står mærket jo på de fleste. Men der kan så snydes på mange andre måder.
Men alligevel, hvor mange har ikke købt noget antikt og så har det været noget nyt "made in china" i stedet for. Det ses da af og til i nogle af alle de diverse antik programmer, som findes.
-
Meeen om det så er snyd, ligegyldighed eller uvidenhed er jo så lige det? For der er grænsen vist hårfin. Der er ligeledes også mange, som har dårlige hukommelse og ikke lige kan huske hvad deres racer/farve hedder, og så bliver det bare et eller andet, som måske ligner lidt, og bliver så solgt videre som værende dette.
-
Prøv bare at se her i gruppen eller på alle de FB hønsegrupper,. som findes, hvor folk bøvler rundt i racebetegnelser og ikke mindst i farvebetegnelser, samt kalder diverse hybrider, for racehøns. (men selvfølgelig, det gør forhandlerne jo også) /d