Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: MarianneW efter 28 Maj , 2015, 11:22
-
Jeg har orpington i stor størrelse - og den ene har lige været skruk i næsten 4 uger (uden æg) - hoppede af reden og begyndte at lægge æg igen i ca. 2 uger - men nu er hun skruk igen.
Hvornår bliver hun en "normal" høne igen - og vil det ske flere gange når hun først er begyndt?
-
De gode skrukracer som fx orpington bliver ved til de har fået kyllinger, så går de typisk 5-6 uger med kyllingerne og så starterde forfra med æg og kyllinger.
-
Pyh ha det er jeg ked af for jeg har ikke plads til flere høns. Jeg skal vist have bygget et skrukkebur til hende - måske det hjælper - tak for svar /o
-
Når man vælger en race, der skrukker meget, så tror jeg tit man bliver overrasket over hvor meget det egentlig er. Det gjorde jeg i hvert fald. Jeg plejer som minimum at give mine skrukker lov til et kuld om året.