Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hønsehuset => Emne startet af: Cath efter 15 Maj , 2015, 13:56

Titel: Hvor højt skal hønsehuset være over jorden?
Indlæg af: Cath efter 15 Maj , 2015, 13:56
Er ved at bygge et hønsehus, men ved ikke hvor højt det minimum skal være løftet over jorden for at det er sikret mod rotter.

Er der krav for dette? Og hvor højt har I andre løftet jeres?

Skal lige sige at hønsehuset måler udvendigt 2,5x2,5 meter og er 2,10 meter til kip, så det skal ikke alt for højt op
Titel: Sv: Hvor højt skal hønsehuset være over jorden?
Indlæg af: nimrod efter 15 Maj , 2015, 17:32
man løfter det for at det skal være Uattraktivt for rotterne at bo under det (grave gange/lave huler) - det "rottesikrer" ikke, da rotter snildt kravler op flere meter hvis bare der er det mindste fodfæste (trævæg/grov mur etc.)

Vi blev af kommunens rottemand rådet til ca. 30-40 cm - det har vist sig i år at være for lidt - i løbet af 2 dage var der gravet volde op om hele huset så der var lukket derunder :(

populært sagt siger man at højden skal svare til at katten kan færdes derunder  8)
Titel: Sv: Hvor højt skal hønsehuset være over jorden?
Indlæg af: Nielsen86 efter 15 Maj , 2015, 23:44
De to største af mine er hævet Ca 25 cm over jorden og det lille er hævet 60... Har aldrig set en rotte hverken under eller i dem men ved vi har Dem da jeg kæmper for at holde dem ude a mit foder... Men ja hvis katten kan færdes vil rotterne ikke være der...
Titel: Sv: Hvor højt skal hønsehuset være over jorden?
Indlæg af: Cath efter 16 Maj , 2015, 12:06
Vi har heldigvis meget sjældent rotter her, men vi har masser af mus. Vores to katte er heldigvis gode jægere   Havde tænkt at det skulle hæves så hønsene kan færdes under. Så det skal vel være minimum 30-40 cm?
Titel: Sv: Hvor højt skal hønsehuset være over jorden?
Indlæg af: Glatnak efter 16 Maj , 2015, 13:05
Jeg vil anbefale at det er så højt over jorden, så du selv kan komme derind

Mine høns lægger sommetider et æg under hønsehuset, og det hænder at der er en der ikke vil ind inden kl 22 - hvor hønselemmen automatisk selv lukker
Titel: Sv: Hvor højt skal hønsehuset være over jorden?
Indlæg af: alex1981 efter 16 Maj , 2015, 15:53
Jeg havde min gamle hønse hus 40 cm fra jorden. og der har rotterne haft fest ned under og jeg ku ikke rigtig komme til dem.

Nu har jeg bygget en 9m3 hus og har ingen bund i det. og jeg fik det nem med fange rotter og er rotte fri siden sidste sommer.
Titel: Sv: Hvor højt skal hønsehuset være over jorden?
Indlæg af: walter efter 09 Juni , 2015, 20:22
rottemanden anbefaler 50cm