Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Raziel efter 31 December , 2014, 18:25
-
Når man gerne vil sælge æg til venner og bekendte må man max ha 30 høns. Men hvordan skal det forstås. Er det æglæggende høner? Gælder haner og kyllinger/ungdyr med?
-
30 høns over 16 uger siger lovgivningen. Høns dækker vel over både høner og haner i denne sammenhæng. Finn prøvede at få antallet op, men det ville fødevareministeren ikke være med til.
-
Ok, tak for det. Det gør det jo ikke nemt, når man gerne vil ha nogle slagtedyr til at gå til de er 6-7 mdr gamle.
-
Jeg plejer at lave flere omgange fordelt over året.
-
Jeg er så først lige igennem første sæson med avl og slagt. Jeg har ingen rugemaskine, så jeg må indrette mig efter mine skrukhøns, så det bliver jo mange små hold. Men sidste år løb det da meget hurtigt op over 60 stk. fjerkræ bare fra de 5 høns jeg havde der + lidt indkøbte kyllinger, så jeg tør næsten ikke tænke på hvor mange det kan blive til i år, hvis alle hønsene ligger sig skruk og skal ha kyllinger.
-
nu kan det jo være svært at se hvor gammel en kylling er, men har du under ca 25 høner i æglægning, er det svært at bevise alder på de andre
-
Det er rigtigt :) Jeg satser på ca 15 høner i denne sæson, dog undtaget mine sebright, som jeg næsten ikke synes gælder som høns ;)
-
og skulle du få kontrol, kan du jo se om du kan sælge sebrigth æg til dem. om de vil kalde det æg
-
Hehe ja... de kan også købe lidt nymfekakadu æg ;-) synes de helt små racehøns nærmere må gælde som eksotiske fugle, men det er lovgivningen nok ikke enig i ;-)