Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: morildvej320 efter 23 April , 2009, 18:19
-
planen er jeg jeg skal ud og hente vores nye høns på tirsdag, nu er det store spørgsmål, hvornår kan man lukke dem ud i hønsegården, og kan de selv finde ind i hønsehuset igen ::)
-
Hvor skal du hente dine høns?
Er det fra en privat hvor de har gået i hønsegård? Eller er det industrihøns?
Har de gået i gård før, gør vi altid det, at vi sætter dem ind i hønsehuset. Så kan de lige se sig omkring der og så finder de som regel altid ud i gården. Når de så bliver sengetid, skal de nok have en hjælpende hånd til at komme ind, men efter nogle gange kan de selv finde vejen :D
-
Min anbefaling vil være første dag i huset og adgang til gården næste dag. Det er lidt lige som med katte, - så ved de hvor de hører til :)
-
Jeg hentede hane og to nye høns i påskeferien. De blev sat i hønsegården om eftermiddagen, men jeg lukkede ud til haven, hvor mine andre høns og kyllinger gik.
Næste dag lukkede jeg dem ud af hønsegården ved 9-tiden, hvor vi selv gik i haven og satte drivhus op. En af de gamle høner påtog sig hvervet som turist-guide, og viste dem rundt.
De første tre aftener skulle de have hjælp til at komme ind i hønsehuset, men de fandt selv ind i hønsegården - selvfølgelig var de meget overvåget, for at der ikke skulle gå noget galt.
Nu ca. 2 uger senere tænker man ikke over at der er nye i flokken, de går allesammen og hygger sig i haven.
*p
-
jeg takker får hjælpen, ville jo være dumt at gøre noget forkert :)