Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: Anne Olesen efter 16 December , 2014, 11:45

Titel: Tab af fjer
Indlæg af: Anne Olesen efter 16 December , 2014, 11:45
Hej alle!

Jeg har en høne der er halv succex halv italiener. Hun er begyndt at tabe alle fjerene, de andre hakker ikke på hende, og hun er den eneste der taber fjerene. Hvad fejler hun? Skal hun bare lade livet???

Håber på hjælp fra nogle kloge hoveder

Anne
Titel: Sv: Tab af fjer
Indlæg af: renepaulsen efter 16 December , 2014, 11:52
Det er helt normalt at alle høns fælder om vinteren. Nogle mere voldsomt end andre. Ligeledes lægger de sjældent æg i denne periode.

Læs mere om fældning på følgende link :)
http://fjerkrae.dk/leksikon/pmwiki.php/Anatomi/FjerOgF%C3%A6ldning (http://fjerkrae.dk/leksikon/pmwiki.php/Anatomi/FjerOgF%C3%A6ldning)
Titel: Sv: Tab af fjer
Indlæg af: Helle K. efter 16 December , 2014, 12:06
NEJ da ...hun skal absolut ikke lade livet - hun skal have nye fjer på.

Jeg har lige haft sådan en høne

(http://fjerkrae.dk/cpg1416/albums/userpics/10917/normal_2014-12-04_11_27_54_-_Kopi.jpg) (http://fjerkrae.dk/cpg1416/displayimage.php?pid=23747)

hun tabte stort set hele fjerdragten over tre dage fra d. 02.12 - på godt 14 dage har hun fået pænt med nye dækkende fjer igen. Min høne var så bar, at hun har fået hjælp af varmelampen, da det så mest nøgent ud
Titel: Sv: Tab af fjer
Indlæg af: Anne Olesen efter 16 December , 2014, 12:18
Tusind tak!  ;D
Så er jeg ikke så bekymret længere.  /o
Titel: Sv: Tab af fjer
Indlæg af: Tapani efter 17 December , 2014, 07:27
Faktisk de som har en kort voldsom fældning er  de beste æglæggere.  Deres æglægingspause er meget kortere end de som fælder "skånsamt"