Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: Karina Bundgaard efter 20 Oktober , 2014, 11:08

Titel: kan i hjælpe mig
Indlæg af: Karina Bundgaard efter 20 Oktober , 2014, 11:08
hej
da jeg har 3 spørgsmål og håber der er nogle der kan svare på dem..

1: hvor længe skal min skruk have lov at ligge på æggene inden vi tager dem væk hvis nu der ikke kommer kyllinger ud af dem på 23. dagen..???

2: hvorfor er der lidt blodigt aff fra en af mine høns...??

3: er det godt at bruge flis i hønsegården...?
Titel: Sv: kan i hjælpe mig
Indlæg af: Raziel efter 20 Oktober , 2014, 12:55
1. Jeg har fået kyllinger på 25. dagen, så du skal i hvert fald vente et par dage. Men ellers er det en god idé at lyse æggene, så kan du se om der er liv. Prøv at søge på "lyse æg" i søgefeltet, så kommer der en del tråde om emnet.

2. Det kan vel være alt fra en rift i tarmen til alvorlig sygdom, så det skal ses i en større sammenhæng. Hvis ikke der er yderligere symptomer, så ville jeg se tiden an og holde øje med afføringen det næste stykke tid.

3. Der er nogen herinde der bruger flis i hønsegården, men jeg tænker at det nok skal skiftes af og til, og hvis det er flis købt i sække, så bliver det en dyr løsning i længden. Men hvis du selv har en flis maskine, så er det jo en billig løsning.