Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Foder => Emne startet af: Hans Jørgen Nielsen efter 16 April , 2009, 15:37

Titel: Registrering
Indlæg af: Hans Jørgen Nielsen efter 16 April , 2009, 15:37
Hej i Forum
Er der nogle her på forum der kan fortælle mig hvorfor man skal registreres med person nr. når man køber startfoder til kyllinger på Land og Fritid?.
Da jeg spurte svarede de at det var til Plantedirektoratet.

Hilsen
Hans Jørgen
Titel: Sv: Registrering
Indlæg af: Lisbeth Kristine efter 16 April , 2009, 18:19
På Møllen skal man ikke registreres. Om der er antibiotikati i ved jeg ikke. Men hvis du ikke vil registreres kan du jo købe det der.  :)
Titel: Sv: Registrering
Indlæg af: Søs, Tisted efter 16 April , 2009, 20:22
Jeg køber tit startfoder hos Land og Fritid i Hadsund og er da aldrig blevet registreret ???
Titel: Sv: Registrering
Indlæg af: Berit efter 17 April , 2009, 07:08
Jeg køber startfoder 2 steder, ved korn og foderstof og ved land og fritid i Hundslund, og jeg er aldrig blevet  registreret  ???
Titel: Sv: Registrering
Indlæg af: Stinne efter 17 April , 2009, 08:09
Jeg er nu heller ikke blevet registreret, da jeg købte startfoder. Jeg troede faktisk der var antibiotika i alt starfoder fo at minimere udbrud af diverse "børnesygdomme" hos yngel.

Jeg har lige været i kælderen og kigge på indholdsfortegnelsen på startfoderet. Det er fra Møllen (altså, det hedder foderet) og så vidt jeg kunne se var der ikke antibiotika i det, men det er måske camoufleret under de der lange og svære ingredienser ???
Titel: Sv: Registrering
Indlæg af: Trine B efter 11 Juni , 2009, 09:46
Hej

Jeg arbejder i Land & Fritid. Har aldrig været nød til at registrere kunder med deres person nr. hvis de skulle købe startfoder. Men hvis man skal have oprettet en konto skal man oplyse sit CPR nr.

Mvh Trine