Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Foder => Emne startet af: Malyho efter 06 August , 2014, 15:11

Titel: Supplerende mad?
Indlæg af: Malyho efter 06 August , 2014, 15:11
Mine høns går frit hver dag ude på landet og spiser alt godt fra haven.
Skal de have almindelig foder her i sommer perioden når der er så meget de kan spise ude eller er det nok med skaller?
Titel: Sv: Supplerende mad?
Indlæg af: Henriette Hall efter 06 August , 2014, 15:25
Mine får både æglægningsfoder og korn, og de er meget glade for det. De lægger jo rigtigt mange æg også nu, så de har brug for noget brændstof. Det er ikke en gratis omgang at holde høns, endsige billige æg man får ud af fornøjelsen. Og mine går ude fra morgen til sen aften, så de finder da også rigtig meget grønt og div. biller, larver og insekter, men det er slet slet ikke nok hvis de både skal lægge æg og holde kampvægten.
Titel: Sv: Supplerende mad?
Indlæg af: Malyho efter 06 August , 2014, 15:39
Ok nu er mine kun 9 uger gamle så de lægger ikke æg endnu og de får pt. fuldfoder, men syntes jeg hørte engang i Bonderøven at han ikke gav dem noget på denne årstid.
Titel: Sv: Supplerende mad?
Indlæg af: Finn Jensen efter 06 August , 2014, 16:46
Hvis de skal vokse, så skal de have noget at vokse af... Så små kyllinger skal have  alt det de kan spise.
Titel: Sv: Supplerende mad?
Indlæg af: Henriette Hall efter 06 August , 2014, 17:44
Man skal ikke tro på alt hvad man ser i TV. ;) Bare se på frihusets såkaldte hønseekspert og deres nylige slagtning.... Og bonderøven, som jeg ellers også er glad for, har nogen gange lidt for travlt. Hans landhøns var fulde af kalkben, og både kyllinger og høns skal altså fodres godt for at yde optimalt både mht vækst og æglægning.