Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: Lotus efter 04 August , 2014, 22:11
-
Jeg har en 25 kyllinger der er 2 måneder i 'bur'.
2 kyllinger er nu blevet halt på det ene ben, med et hævet knæled.
De får startfoder fra Hedegaard.
2 tyder desværre på noget mere end et isoleret tilfældighed?!
....Min halte gæsling har fået det bedre :)
-
Hvilke slags kyllinger er det ?
-
Krydsninger af alt og alle
-
Når du skriver "bur" hvorledes mener du da? Har de plads nok - og har de adgang til udendørsarealer? Får de andet foder end voksefoder (grønt osv.)?
-
Jeg tænker også lidt på for lidt plads og måske noget vitamin mangel.
-
De har haft et areal i stalden, om de har haft plads nok kan jeg ikke garantere, men det vurderer jeg de har :-\
Jeg opdagede desværre først problemet da jeg begyndte at fange dem for at lukke dem ud i en stor indhegning, de klumper altid sammen når jeg kommer for at fodre dem, derfor var det svært at spotte et par haltende kyllinger.
Jeg troede at Start-Held indeholdt alt hvad de havde brug for af vitaminer, indtil de blev lukket ud?!
-
Har kyllingerne gået i to måneder uden sollys, så er der risiko for, at de mangler D vitamin. D-vitaminmangel kan give 'stivsyge' og svage ben. Især kyllinger, som vokser meget, kan komme i underskud - så prøv at give dem levertran i en periode.
jeg oplevede forrige vinter D-vitaminmangel hos mine araucanaer, som nægtede t forlade deres hus i flere måneder. De begyndte at halte og den en dinglede faktisk rundt. Det gik over i løbet af en 10 dage, da de fik tilført ekstra tilskud.