Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Svømmefugle => Emne startet af: Mariakiil efter 18 Juli , 2014, 11:00
-
Hvad er det bedste korn til ænder? Hvede, havre eller byg? Og hvorfor?
-
Det ville jeg også få svar på ? :)
-
Nogen bud?
-
Mine ænder synes at HVEDE er det dejligste....... men omvendt..... min mand spiser også heller pasta end vilde brune ris :o ;D :P :police:
Jeg tror at det gælder for dyr, som med mennesker ----- VARIATION er sundt!
-
jeg giver halv hvede/halv byg. om vinteren ren hvede. de får også tilskudsfoder selvfølgelig. og om vinteren og et par måneder før slagtetid får de også lidt majs.
havre tror jeg ikke de vil spise og er vidst heller ikke det bedste til ænder.
-
Jeg gav havre til mine ællinger, da de ikke havde andet korn på den økologiske gård, hvor jeg har mulighed for at købe. De spiste det fint.
På en søgning på de forskellige kornsorters foderværdi for ænder kom jeg til den konklusion, at havre indeholder nogle meget sunde proteiner (derfor er havre også sundt for mennesker), men ikke indeholder ret meget energi per kg. Det er så at sige kaloriefattig mad. Derfor skal fuglene have mere af det, og ved ællinger eller slutfedning vil vi jo helst have så meget foder i dem, som de kan spise, og så er der merer 'guf' i hvede.
-
Maja1981 skriver om tilskudsfoder.
Hvilket tilskudsfoder bruger i til ænder?
Kan hønsepiller bruges?
-
ja jeg bruger det til høns. æglægningstilskud. nu vil jeg blande mit eget.
-
Andefoder fra NAG bruger jeg.
Det er egentligt et fuldfoder til ællinger, men jeg bruger det som tilskudsfoder.
-
Min kærestes gamle morfar på 86 år havde ænder i mange år, dengang brugte de altid valset byg til ænder plus diverse grønt. I dag får mine en blanding af sort havre, valset byg, hvede og æglægningspiller til høns. De kan bare bedst lide hveden ☺ Om vinteren får de 3/4 Hvede og 1/4 hønsepiller plus diverse fra køkkenet.