Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Duer, fasaner, vagtler, kalkuner og påfugle => Emne startet af: Fasanen efter 10 April , 2009, 11:45
-
Hej
Jeg har to glansfasaner, som går i en 45 m2 voliere. Mit spørgsmål er, som overskriften siger: kan disse yngle i fangenskab, og hvad er de perfekte yngleforhold??? Hvis i kender side om denne fugl, så smid endelig link..
På forhånd tak..
-
Der opdrætes flere Glansfasaner årligt.
Et godt opdrætsresultat er afhængig af at man bruger det frugt og grønt der er nødvendig. I naturen lever de især af røder de roder op med deres brede næb.
Kun hønsefoder eller ensformig korn giver sjældendt et godt resultat med disse fasaner. Et sådant ensfomigt foder kan holde dem i live og ikke mere. Fasaner har også behov for en del animalsk protein eller levende foder for at de trives optimalt.
-
Så vil jeg gerne høre om hvormeget plads glands fasan kræver for at trives
-
En voliere på 45 kvadratmeter som du har er ganske udemærket til et par glansfasaner.
Jeg vil også tro at 10-15 kvadratmeter tilplantet voliere ville kunne gøre det, men jo mere plads jo bedre.