Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: dut efter 09 Juni , 2014, 20:38
-
Kære alle herinde!
Jeg har en høne, der har haft liggenød i gennem nogen uger. Det har været af og til - den er så blevet behandlet med olie i næbbet og bagtil, hvilket har klaret sagen fint. Nu er den gal igen - hønen ser tung ud bagtil og den var fuld af l... så vi vaskede den med sæbevand her til aften. Jeg opdagede at der sad hvide maddikker ( vil jeg tro ) samt at der efter vasken, kom noget hvidt væske løbende ud - nedenunder anus. Nu er mit spørgsmål om hun enten er revnet, fordi der har været tilstoppet, eller der er flere åbninger. Maddikkerne sidder ikke lige der hvor den hvide væske løb ud!! Pyyh - føler mig som den dårligste hønse-ejer fordi jeg ikke har set godt efter i den sidste tid - men hun har virket frisk nok og har spist og drukket som hun skulle. Vi fortsætter med at vaske de næste par dage og giver hende mere olie. Ville bare gerne høre andres erfaringer!! På forhånd tak og rigtig god pinse til jer alle :)
-
I første omgang så skal du stoppe med olien. Olie kan være meget godt ,men ikke hver dag, og jeg kan sådan set godt forstå, at hun har svært ved at styre afføringen, da olie i store mængder giver racermave.
Det er flue sæson og er hønen beskidt bagi, så vil fluerne lægge æg i l....og olie, så der skal vaskes grundigt med vand og SÆBE, så bagpartiet plus fjer og dun bliver helt rent og afvaskningen skal gentages over flere dage. Prøv at se, om ikke det hjælper.
Min behandling ved læggenød har altid været, at lade hønen være i fred, så den kan koncentrere sig og holde godt øje med den. Sådan en læggenød kan var mange timer. Jeg har haft mange Isa'er gennem årene, og mange af dem har ind imellem haft læggenød, men min (ikke) behandling har altid end med godt resultat og jeg har aldrig mistet en høne til læggenød. Jeg er stor modstander af alt det olie pjat.
-
Hej Helle.
Den får ikke olie hver dag -bare rolig! Det er kun når det er den yderste nød - og det har vi kun gjort en gang - og så har resultatet været der indenfor samme dag, for det allermeste. Mit spørgsmål gik også mere på om hun kan revne under anus - for jeg så jo at der løb hvid væske ud af et hul nedenunder anus nemlig. Mit spørgsmål kom jeg med fordi jeg vil høre om det er normalt eller om jeg evt skal gribe til mere drastiske midler, fordi hun jo så er skadet.
Ellers tak for dit svar og god aften :)
-
Jeg tror ikke, at hun er revnet bagi, men måske er der lidt betændelse i forbindelse med lo.. og maddiker - hvis det ikke holdes helt rent, så bevæger skidtet sig op i æggelederen på hønen, og så er det fatalt. Hvis hun er frisk og spiser, så giv hende en chance til at komme sig, når hun er blevet befriet for alt det grimme ved numsen.
Det æg som forårsagede læggenød, ville også være kommet samme dag - uden olie
-
Tusind tak Helle.
Vi vil skrubbe hende ( på fredelig vis ) de næste dage til hun ser helt fin ud igen. Hun spiste idag og har gået frisk rundt og følger de andre to damer jeg har - så jeg håber det går fremad de næste dage !
Kærligst fra Dut
-
Jeg håber, I for hende befriet for skidtet. Lad os høre, hvordan det går
..og *k *k
-
Lover at opdatere jer de næste par dage :)
-
Øv og suk og meget mere!!! Min brune høne er desværre ikke mere! Der var rigtigt nok gået betændelse i bagdelen og det så bare ikke godt ud. Fra nu af bliver de super inspicerede fra morgen til aften - de sidste 2 damer jeg har! Tak for support i går og håber i aldrig kommer til at opleve det samme. :-\
Kærligst fra Dut
-
Det var rigtig synd :(
Nogle høns har bare tendens til at grisse sig til i bagenden - jeg har selv nogle stykker - og det er SÅ vigtigt at få dem vasket rene jævnligt i denne sommervarme, hvor fluer og andet kryb synes, at sådan en beskidt hønserø. er det mest skønne udklækningsted for deres larver