Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Svømmefugle => Emne startet af: Mariakiil efter 19 Maj , 2014, 14:25
-
Jeg har fået den ide at jeg gerne vil ha en andrik med et par tilhørende damer, for hyggens skyld :) Jeg vil derfor gerne høre anbefalinger og erfaringer med forskellige racer :) Jeg har forelsket mig voldsomt i cayuga ænder, men de er dæleme ik til at finde... Det skal helst være en race som ik larmer for meget og evt er for tung i rumpen til at flyve ;)
-
Hejsa.
Jeg har faktisk en ensom Cayuga-and gående, da andrikken døde for et par mdr. siden. Du må sige til, hvis du evt. er interesseret.
Det er i øvrigt en dejlig race. Rolig, omgængelig og smuk:-)
Mvh. Lisa
-
Jeg er meget interesseret hvis jeg kan finde en andrik til hende :)
-
jeg er så super glad for moskusænderne. de larmer ikke og er så rolige og selvskabelige/tamme.
de flyver dog godt, men her stækkes de bare og bliver bag et lavt hegn. det gør jeg max 1 gang årligt.
og så fås de i mange flotte farver /o
-
Klart moskus and!! Flotte farver, rolige, utrolig håndtamme, larmer ikke, dygtige mødre, smager fortræffeligt, og så har de en afstressede virkning, idet de er så afslappede og spankulerer stille rundt :)
-
Tak for svar :) Moskus ænder kender jeg godt, dem har de masser af på mit arbejde :)
-
Jeg har faktisk et cayuga andepar til salg ;-)
-
Tror det er din annonce jeg har skrevet på på gul og gratis :)
-
Er de ikke noget for dig? Vi kan godt forhandle om prisen.
-
Roun ænder :)
Mvh Viben
-
Tjo Metteoskov, hvis de kan gå sammen med moskus og gråænder :) Og jeg kan få dem opad mod Hjørring :)
-
De går samme med en moskus and nu, som du såmænd gerne må få med, hvis du vil. Vi skal til Vodskov imorgen søndag. Kan det hjælpe?
-
Øv jeg først har set din besked nu mette :(