Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: Alexander Larsen efter 15 Maj , 2014, 10:51

Titel: Rolige, børnevenlige racer.
Indlæg af: Alexander Larsen efter 15 Maj , 2014, 10:51
Hej  :)
Mit navn er Alexander og jeg er ny herinde.
Jeg leder efter en god, rolig og børnevenlig høns, ande, race.
Så skriv gerne hvis du kender en god enten ande, eller hønse racer og fortæl og så gerne oplevelser med den/dem  :)

Mvh Alexander
Titel: Sv: Rolige, børnevenlige racer.
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 15 Maj , 2014, 11:18
Velkommen til forum :).

Der er mange rolige racer, men kig efter de tungeste, dvs. fx orpington, faverolles, brahma, kochin m.fl. De er ofte rolige og meget godmodige. De findes også i dværg (tror jeg nok). Lån evt. Den Store Hønsebog på biblioteket, den indeholder mange gode racebeskrivelser.

Hos os er det helt klart maranerne og mine ISA brown der er mest "ligeglade" med børn, samt min lille bitte hollandske dværghøne, som er så godmodig, at hun lader børnene tage hende op og ae med hende (hun vejer kun 400 g).

Anderacer kender jeg intet til, her må en anden byde ind.
Titel: Sv: Rolige, børnevenlige racer.
Indlæg af: brexen efter 15 Maj , 2014, 11:26
Hej
Velkommen til  :)

Vi har for nogle uger siden fået nogle silkekyllinger som var nogle uger gamle da vi fik dem.....de er så skønne og rolige :)
Vores søn på 6 år som er en meget sensitiv dreng elsker at side i hønsegården og håndfodre og kæle med dem hvilket han ikke tør med vores andre høns da de er mere flyvske ( langshan ) så jeg kan helt klart anbefale silkehøns  :)
Titel: Sv: Rolige, børnevenlige racer.
Indlæg af: Berit Linea efter 15 Maj , 2014, 11:37
Vi har haft lidt af en del racer nu  ;), og vil klart anbefale hollandske dværge, dværgsilker ( de store silker er vist ligeså godmodige ) , eller dværgmaran . Det er meget meget tillidsfulde og rare dyr  /o og det er der sikkert flere andre som også er , men disse har vi glæde af  :police:
Titel: Sv: Rolige, børnevenlige racer.
Indlæg af: Alexander Larsen efter 15 Maj , 2014, 12:35
Tak for svar alle sammen :)
Jeg har kigget lidt på orpington og syntes at den ser spændene ud /o Men jeg vil helt sikkert også lige kigge på de andre racer.

Mvh Alexander
Titel: Sv: Rolige, børnevenlige racer.
Indlæg af: Frank H. Kristensen efter 15 Maj , 2014, 12:36
Uhh ha der er mange muligheder for gode kælehøns, som er rigtig søde og rare. Spørgsmålet er bare lige hvad man skal vælge.
Dem jeg lige synes bliver nogle af de mest kælne er Antwerpener Skæghøns, MEDK(Moderne Engelske Dværgkamphøns) og Ko Shamo.
Andre Urdværge kan også blive fint tamme så flere muligheder der også. Dværg Wyandotter er også nemme at gøre fortrolige og spiser gerne af hånden. De bryder sig dog ikke om at blive holdt i forhold til andre racer.

Silkehøns, Orpington, Brahma og Faverolles kan børn også godt lide ofte fordi de ser lidt klumpedumpe ud og derfor ikke så farlige. Så der går store ofte an, men dværgene er også fine.

Dog de tre første er dejlige racer at have med temperament at gøre, men der kan selvfølelig være stammer der ikke lever op til det generelle. Noget man skal være opmærksom på.
Titel: Sv: Rolige, børnevenlige racer.
Indlæg af: Hoe efter 15 Maj , 2014, 22:24
Har selv børn på 3 og 6 og 8 år, som har hver deres race ( paduanere, orpington stor og brahma) derudover har vi lidt fodbefj dværge og maraner. Alle vil spise af hånden, men stor orpington og særligt brahmaen er bundstabile børnehøns. Selv brahma-damen som ligger skruk lader vores den yngste på 3 år komme hen og kæle hende. Orpington lidt lettere til bens, men en god begynder-all-round race, som både lægger pænt med æg, kan skrukke osv.
Paduanere bliver tamme( formentligt fordi de ikke ser så godt pga toppen), men er mere flyvske når de bliver forskrækkede.
Maran-høner er også fine til børn, men synes ikke maranhaner er for børn :-/
Det der bringer stor lykke her er, at kunne hente både chokoladebrune, hvide, grønne, store og små æg .... Og snart også små vagtelæg til madpakkerne :-)
Så måske en blanding af flere racer er at anbefale?
Titel: Sv: Rolige, børnevenlige racer.
Indlæg af: pilegaarden efter 15 Maj , 2014, 23:45
men synes ikke maranhaner er for børn :-/

Jeg tror temperament er meget individuelt. Dette gælder ikke blot Maran, men alle racer.

Min Maran hane er feks utroligt skikkelig over for alt og alle.
Titel: Sv: Rolige, børnevenlige racer.
Indlæg af: Alexander Larsen efter 16 Maj , 2014, 19:16
Idag har jeg været på besøg hos nogle venner som lige havde fået høns ;D
Hønsene var utrolig tamme og nærmest kælne, racen var en isa brown.
Jeg tænkte på at de måske ville være en mulighed, men er der nogle ting jeg skal vide?

Mvh Alexander :)
Titel: Sv: Rolige, børnevenlige racer.
Indlæg af: Raziel efter 16 Maj , 2014, 19:32
Isa brown er ikke en race, men en hybrid som er lavet af industrien til at lægge masser af æg. Det vil sige at den er lavet til at holde i et års tid som burhøne, som bare spytter æg ud, for derefter at bliver aflivet på den ene eller den anden måde.
Det er da en dejlig høne med et ok temperament, selv om de ofte har større tendens til at plukke andre høns, og være hård ved nye høns, der skal ind i gruppen.
Fordi de kun er lavet til at holde et år, så er der ikke lagt så stor vægt på sundhed derudover. Dvs at de pga de store æg de lægger, efterhånden nedbryder kalken i deres knogler, og det kan gi problemer med bl.a. læggenød senere i livet. De får også oftere end racehøns, æggelederfremfald, hvor æggelederen falder ud af numsen.
Som du nok kan høre er jeg ikke selv begejstret for dem, men jeg ved at andre er meget glade for dem.
Min største betænkelighed ved dem, er udover de problemer de har med helbredet, hele industrien og den måde de er "lavet" på. Det hele foregår på store fabrikker, hvor der ikke tages hensyn til dyrene. De nyklækkede kyllinger behandles som en ting, og bliver kørt rundt på transportbånd og falder ned på de næste transportbånd, akkurat som var de en død ting. Hanekyllinger bliver sorteret fra som daggamle, og bliver kværnet til minkfoder.
Der findes så mange forskellige dejlige, smukke og sunde racehøns, og i den store mangfoldighed er der en race for alle, så hvorfor ikke lade være med at støtte industriens dyremishandling og købe racehøns hos en dygtig opdrætter?
Titel: Sv: Rolige, børnevenlige racer.
Indlæg af: Alexander Larsen efter 17 Maj , 2014, 13:48
Jeg falgt over serama høns som faktisk ser meget spændende ud ;D
Det er verdens mindste høne ikke?
Den er sød