Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hønsehuset => Emne startet af: Bjørn Nielsen. efter 02 April , 2009, 19:11
-
Jeg har fået forærene en blå rugemaskine fra HN, kan forøvrigt oplyse at maskinen er nøjagtig den samme som den America forhandler... Men problemet er ! Hvordan får jeg ægristen op ? vende-pinden sidder jo fast på denne... er der et smart fif ?
-
Mener at den kan klikkes af og på...
Du må finde dig en kvinde med nogle store overarme Bjørn ;)
MVH Lene
-
Den kan klikkes af, så bare tag fat ... :D
-
Mener at den kan klikkes af og på...
Tak Lene :) Tror godt jeg kunne rykke den af, det var mere det med at få den på igen... derfor ville jeg lige spørge...
Du må finde dig en kvinde med nogle store overarme Bjørn ;)
;D ;D Nu er jeg jo lidt på diæt, så min læge har sagt at jeg skal holde mig fra fede sager... ::)
-
Tak Lene :) Tror godt jeg kunne rykke den af, det var mere det med at få den på igen... derfor ville jeg lige spørge...
;D ;D Nu er jeg jo lidt på diæt, så min læge har sagt at jeg skal holde mig fra fede sager... ::)
<H <H <H <H............
-
;D ;D Nu er jeg jo lidt på diæt, så min læge har sagt at jeg skal holde mig fra fede sager... ::)
<H <H
Fed er ikke altid fed, men kan være erotisk buttet. <A
Er det så havregrød lavet på vand du er på ? :-X
Jeg havde også sådan en maskine før. Den var flækket i låget derfor smed manden min den ud !
Jeg havde nu ellers tænkt at en lille bid gaffa havde afhjulpet det.
Så var han da selv ude om at jeg brugte en hulens masse penge på en ny ikk?
MVH Lene
-
Jeg har også denne model - bare at der står America, Thisted på den. Denne tråd har været til god hjælp, men min magelighed byder mig at stille et spørgsmål;
Kan man købe en dims så maskinen bliver med helautomatisk vending ???
På Americas hjemmeside så det ud som om man enten købte den som halvautomatisk eller som helautomatisk. Men kan det lade sig gøre at opgradere sin halvautomatiske med en ekstra feature? ;)
-
Det mener jeg at du kan. Men spørg America, de er altid flinke til at svare.
-
Jeg har lige taget et kik i deres hovedkatalog, der findes et ekstra udstyrskit til aut. vending, der står ingen pris men det er nok halv pebret, maskinens pris taget i betragtning.
-
Jeg har lige snakket med America, Thisted.
Vender-dimsen koster 477,50 med moms. Det er jo sådan ca 50 % af maskinens nypris, så det er da nogen penge. Men tænk hvor nemt det kunne blive at runge - ikke noget med at skulle huske at vende på bestemte tidspunkter - men man skal jo lige kigge til maskinen et par gange om dagen alligevel, sååå...
Men det er da rart at vide at muligheden eksisterer, hvis dovenskaben skulle vinde og hukommelsen svigte. ;)
-
Matador hedder maskinen. Jeg har 2 af den ældre model i grøn. Jeg kender en der har den blå. Hun har fået skiftet printplade på den et par gange og i løbet af det år hun har haft den. Hun gider ikke ruge i den mere fordi temperaturen er alt for svær at få stabil. Det gælder også for min 2 grønne. Jeg kæmper stadig med mine og er i gang med at isolere. På trods af bøvleriet med stabil temperatur har jeg da fået ruget en del kyllinger ud.
-
Jeg tror vi snakker om to forskellige maskiner...
En Matador ruger ser sådan ud :
http://www.america-thisted.dk/showpage.asp?id=849&profileid=1000&siteid=1&pagetype=produtpage&vid=661
Og en America ruger ( Den samme som forhandles af HN ) ser sådan ud :
http://www.america-thisted.dk/showpage.asp?id=849&profileid=1000&siteid=1&pagetype=produtpage&vid=1200
Temperaturen på Matador rugeren er lidt svær at stille da den ikke er isoleret, men i et rum med jævn temperatur køre den fint, der skal lidt små justeringer til hele tiden, men jeg kan holde min inden for ½ °F.
Jeg har lige købt en digital termostat som jeg vil prøve at montere, så bliver det nok lettere at holde temperaturen stabil ( håber jeg ).
Digital termostat :
http://www.america-thisted.dk/showpage.asp?id=849&profileid=1000&siteid=1&pagetype=produtpage&vid=1299
-
Du har ret, Bjørn. Vi taler om to forskellige modeller. '
Min maskine er den der hedder America og er den samme som den HN forhandler. Jeg synes den er ret ok. Jeg har nu ikke poppet nogen kyllinger i den endnu, men de kommer meget snart. Håber det går som planlagt. :)
-
Hvordan vil du montere termostaten på matador rugeren ??
-
Hvordan vil du montere termostaten på matador rugeren ??
Der er en føler på termostaten, den sætter jeg der hvor føleren til termometret sidder, den digitale termostat forbindes med 220 volt, fra termostatens "indre" forbindes et par ledninger ned til varmelegemets spadestik, det er såment det hele... Jeg bliver fri for at finjustere hele tiden da temperaturen bare tastes ind på termostaten ;)
-
Smart. :D
Men Bjørn, du har da også en blå America, ikke?
Har den givet gode resultater eller er der noget jeg skal være opmærksom på?
-
Jo jeg har en America ruger også, den køre også helt fint...
Jeg gør det at jeg har to propper åbne de første 18 dage, de sidste 3 dage er kun et hul åbent, når ca. halvdelen af kyllingerne er klækket åbner jeg så der er 3 (de yderste) huller åbne, vandet som jeg tilsætter på 18 dagen hælder jeg bare ned i bunden (de to "vandbakker" bruger jeg ikke) så bliver der en større overflade = højere fugtighed... det virker fint her.
-
Nej altså, tusind tak. Det er jo guld du lukker ud nu. ;) Lige til at kopiere. Takker igen.
-
Hmmm. Skal der loddes når du skriver forbinder ?
Føleren til termometret - er det tæt på den der blinker, når maskine kører ?
Jeg er ik' så go' til el. :) Det kan godt være jeg skal holde fingrene væk og nøjes med at isolere og justere.
-
Nej der er ikke noget der skal loddes, forbindelsen fra varmelegemet bliver skruet på i termostaten, og ved varmelegemet sidder ledningerne fast med alm. spadestik (de bliver klemt på ledningen).
Føleren til dit termometer sidder ind gennem siden på maskinen, spidsen på føleren skal sidde i højde med det øverste af æggene.
-
Naa, mit termometer ligger inde i maskinen. Jeg havde engang et termometer med en føler som du beskriver. Desværre klumrede jeg ved at tage risten ud uden af afmontere. Så knæk og termometer var itu.
En termostat og et nyt termometer skal der til.
Jeg vil meget gerne høre om dit resultat med maskinen !
-
Jeg har lige for første og eneste gang ruget i en af de blå fra HN/America. Den var indstillet i temperatur, så jeg skulle slet ikke gøre noget. Jo vende æggene morgen og aften, og så selvfølgelig lyse i tide og utide.
Det med at vende er jo ikke et problem i forhold til at gide, men man kan nemt komme til at glemme, det kan jeg i hvert fald, og jeg har trods alt ikke en demensdiagnose.
Mine æg blev fint ruget ud og kyllingerne var fine. At æggene så var dårligt befrugtede er en helt anden historie :D
-
Nej hvor lyder det godt. :P
Ja, det med at gide er nok også mere ment som at huske/glemme at vende. Det ville jo være skrækkeligt hvis kyllingerne gik til i æggene fordi man havde glemt at vende dem. :o
-
Man kan jo bare sætte rugemaskinen ved siden af PC'en, der er man jo alligevel tilstede op til flere gange om dagen, så glemmer man det ikke, og om de bliver vendt 2-3-4 eller 5 gange om dagen er uden betydning.
-
Orv, det var da smart, Børge.
Den er lige skrevet i bogen med "Tips & Tricks". :P
-
Skal æggene vendes efter 18. dag???
Jeg lægger vand i maskinen i dag, men skal æggene så bare have ro indtil de popper? Hjææælp...
-
Ja Stinne nu skal du bare stille og roligt vente på at de popper frem de små dunbolde *f
-
Åååh, du er min redning Berit, som så tit før. :D
Jamen så må jeg hellere hælde vand i bunden og vente spændt. Nej hvor jeg glæder mig - det er da slet ikke til at holde ud. ;D
-
Dejligt at kunne værer til nytte *b
-
Stinne, der er to rum i bunden, som skal fyldes med vand, og husk at lukke begge ventilationshuller i toppen.
Den skal gerne blive så fugtig, at noget af vandet fortættes på låget som små dråber, der ind imellem tager en løber, så er fugtigheden korrekt.
Pas på med at åbne for maskinen mere end aller højst nødvendigt indtil klækningen er overstået nu, mest kritisk, når først æggene krakelerer og indtil alle er klækket.
-
Tak Børge.
Jeg har hældt lidt over håndvarmt vand i rummene og det er begyndt at dugge. Fugtighedsmåleren er på ca 84% nu. Så mon ikke jeg kan fylde mere vand på i morgen aften, så der er nok til klækningen er færdig?
Rugemaskinen stod nede i systuen i kælderen men jeg har flyttet den op i stuen nu. Så må den lige stå og brumme lidt her et par dage, for når først klækningen begynder sidder vi jo sikkert rundet om den hele dagen og kigger ned mellem dugdråberne i låget. Klækkedagen er på fredag, så den foregår fra torsdag - lørdag og der er begge unger her. Det er så fedt og de glæder sig næsten lige så meget som jeg. ::)
-
Du vil måske se det allerførste lille hul i morgen aften, men ihvertfald på torsdag, hvis den passer i temperaturen
Din fugtighedsprocent vil nok falde en lille smule, men bare den ligger på ca 70 % er det fint, den er sikkert steget så meget, fordi det vand du puttede i var varmt. Jeg plejer at skulle efterfylde en enkelt gang.
Glæder mig til at høre, hvordan det spænder af, vi kan jo ikke stå og kikke med ned gennem det dugfyldte låg, *ggg
<L <L <L <L <L <L <L <L <L <L <L <L <L <L <L <L <L <L <L
-
Jeg snakkede med Slas her til morgen om at v nok kunne høre pippen fra æggene i morgen aften - hvis vi kan høre det gennem låget.
Jeg efterfylder i aften med varmt (ca 40 C) og så må vi bare vente og vente spænding. Det glæder vi os til. Vi skulle have været ude på en lille sejltur med mormor i weekenden, men måtte aflyse. Vi skal jo se på klækning - og så bliver det regn og blæst. ;D
-
Det skal nok gå fint, Stinne, og man kan sagtens høre pippene gennem låget på den blå! Det er så dejligt, jeg håber du får et godt resultat!