Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hønsehuset => Emne startet af: morildvej320 efter 02 April , 2009, 12:42
-
hvor tyk/bred skal en siddepind være til hellevadhøns, og hvor højt skal jeg placere dem ???
-
En lægte, enten på højkant (Det bruger jeg), eller på tværs, med afrundede kanter vil være fint.
Højden, tjaeee, såvidt jeg ved er hellevad halvflyvende, så de kan sikkert sagtens klare en meters penge.
Jeg har lavet mine siddepinde sådan, at det er nemt at flytte dem, alt efter hvad race man nu lige har, i øjeblikket sidder de lavt, da jeg skal have Orpington.
De er også aftagelige, så det er nemt at gøre dem rent for skidt, og desinficere.
Jeg har to siddepinde, den forreste lidt lavere end den bagerste.
-
Hej
Jeg hopper lige på denne her tråd håber at det er okay.
Til Børge
Hvor lavt er lavt når du snakker Orpington og er det generelt for store høns, regner selv med at gøre klar til at få nogle Orpington i huset.
Mvh Allan
-
Ja jeg har også siddepinde der sidder ca 20-25 cm over jorden, og så har jeg en hønsestige. :D
-
Her er en artikel fra Dansk Veterinærtidsskrift baseret på nogle forsøg med siddepinde til høns, og den er faktisk rigtig god og informativ.
http://dddweb.ddd.dk/pages/artikel.asp?ID=867
-
Og jeg kan lige tilføje til artiklen, at Sternum betyder brystben. Nej jeg vidste det heller ikke, men googlede *f
-
Takker for svar og nu skal jeg ned og sætte siddepinde op til mine kyllinger de både springer og flakser rundt så de skal have noget at lande på.
-
Det samme her. Det forsømmer vi her i huset - men ikke længere!
-
Ja, jeg skal også indrømme at selvom det er lidt siden jeg læste den pågældende artikel, så er det stadig på to-do-listen :-\ Jeg har bare nogle lister i rækker 10-15 cm over gulvet, men skal have lavet nogle lægter som Børge beskriver.
-
Har engang hørt om kyllinger som fik skæve brystben..vi mener det var pgr. at de i en tidlig alder sad på siddepinde/lægter med en for skarp kant..så pas på med det..vh. Rikke
-
Til Børge
Hvor lavt er lavt når du snakker Orpington og er det generelt for store høns, regner selv med at gøre klar til at få nogle Orpington i huset.
Mvh Allan
Hej Allan
Jeg er ikke klar over, hvor lavt de skal sidde endnu.
Jeg har to siddepinde, hvor den bagerste er 15 cm højere end den forreste, og den forreste sidder vil omkring 50 cm fra gulvet, men det er lavet til mine Skånske blomsterhøns, det kan godt være det hele skal flyttes mindst 10 cm ned.
Jeg har lavet det sådan, at der er 4 holdere i siderne, bare lavet med nogle træklodser, så de lige passer til at presse en lægte ned i, så kan man tage dem af, og gøre dem rene og desinficere, evt. lige køre gasbrænderen over, så er der ikke noget levende tilbage på pinden ihvertfald, hvis man skulle blive invaderet af mider.
Nu er jeg i det hele taget godt garderet imod alverdens ulykker, da vi har købt en damprenser, altså ikke en af den slags til at rense fliser med, men en man putter vand på, og så koger den vandet, og der kommer damp ud af mundstykket. Det er 140 grader varmt, og slår alt ihjel, og det kommer ind i alle sprækker osv.
Den kan man få ved Harald Nyborg, og vi er meget glade for vores, bruger den en del inde i huset.
Prøver lige, om jeg kan finde noget om højden på siddepindene til Orpington, mine er jo ikke så store endnu, vel omkring 5 uger, så de er ikke begyndt at sidde på pind endnu
Konen fortalte lige, at hun netop idag havde set 3 af de små kyllinger være oppe på siddepindene ude i hønsegården, jeg har flere pinde siddende ifb. med et mangestammet træ, i forskellige højder, så man kan springe op på lavere pinde og så videre op, så det er jo rigtig dejligt, så kan det jo også være, at de selv finder ud af pindene inde i huset, i øjeblikket ligger de stadig i kassen sammen med Asta, men mon ikke de snart vil blive vænnet fra, og så begynde at bruge pindene.
Nu kommer næste hold kyllinger om godt en uge, men de får ikke nogen rugemor, så de kommer til at gå i kælderen, sålænge de skal have varme, og så kommer de ud i en mindre skrukhus med egen gård, indtil de kan klare sig sammmen med de voksne.
-
Hej Børge
Tak for svaret det lyder smart den måde du har gjort det på og angående den damp renser tror jeg at den er hver at kigge på den sviner vel heller ikke så meget som en højtryksspuler.
Mvh Allan
-
Vi købte den, fordi vi havde fået ringorm hos kattene, og den dræber der alle sporerne, men dræber også virus og diverse småsyndere.
Men den er nok mest beregnet til indendørs brug.
Konen bruger den til en del forskellig rengøring, og skal man have gammel tapet ned, kan den også bruges til det, *ggg
-
Hej,
Er der ikke nogen der har lyst til at vise billeder af deres siddepinde. jeg mangler input! ;)
mvh
Gitte
-
Der er billeder fra mit hønsehus, dels i mit eget galleri, dels i det galleri, der omhandler siddepinde under hønsehuse.
-
Hej med jer
Vi har 3 høns. 2 Isa Warren og 1 Amberlink. Vi er helt nybegyndere, og har blot sat et kosteskaft op i hønsehuset i en højde af ca. 40 cm. Er det skudt helt ved siden af?
-
Jeg tror det er bedre med en lægte med afhøvlede kanter da hønsene så bedre kan slappe af. Når de sover synker de ned i knæ og ligger maven/brystet på pinden også og læner hovedet nedaf. Jeg tror nemmere de kan holde balancen med en firkantet pind...men stadig med afhøvlede kanter, da den ellers slærer i tæerne.
-
Og lægten skal have den brede flade opad, da fladen understøtter hønens brystben bedst på denne måde.
-
Nemlig :)
-
Jeg spammer lige på denne tråd også. Har lige læst den udemærkede artikel og er helt målløs over at nogle mennesker faktisk har undersøgt hønsenes kognitive evner!
Mit spørgsmål er egentlig bare hvor KORT der må være mellem siddepindene, i artiklen står kun max 0,5m. Desuden står der optimal højde er 0,7m, men jeg forstår at mange alligevel har laveresiddende siddepinde og det gælder da også mig selv. Min siddepind sidder vel 0,5m over gulvet, men da jeg nu er blevet den lykkelige ejer af nogle Orpingtonhøns er jeg i tvivl om jeg bør sænke den (fjerpilning er vel kun et problem i større flokke)?
Hvor stor betydning har bredden af siddepinden? Artiklen anbefaler 2,5cm, men jeg har p.t. nok nærmere 4cm med afrundede kanter naturligvis.
Håber nogen har lyst til at svare.
-
Jeg vil tro at der er ca. 25 cm imellem mine pinde.