Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Thiemer efter 31 Marts , 2009, 17:25

Titel: Rugehøner
Indlæg af: Thiemer efter 31 Marts , 2009, 17:25
Halløjsa !
Jeg er på udkig efter gode ruge-racer. De industrihøns jeg har gående tænker hun på at lægge æg.
Hvor finder man 2-3 høner + evt. en hane ? Har i forvejen Plymuth Rock og Isa Warren !
Min tegnebog skal helst ikke på den store slankekur !
Titel: Sv: Rugehøner
Indlæg af: Marianne Vedel efter 31 Marts , 2009, 18:00
Velkommen til Thiemer  :D
Jeg kan VARMT anbefale dværg wyandotter. Hvis jeg vil have en skruk, lægger jeg nogle golfbolde i en af redekasserne, og indenfor få dage har jeg mindst én skruk. Pt. har jeg tre "punkterede badebolde" (slang for skrukker) liggende, og forventer kyllinger i morgen eller måske torsdag.
Æggene var rugeæg jeg havde med hjem fra Sjælland, så jeg skulle jo have nogle skrukker klar, når jeg kom med æggene.
Problemet med dværgwyandotter er næsten at de skrukker for meget.  ;D
Jeg ved de er meget brugt som skrukker også til dem, der udruger fasaner osv. Dværgwyandotter er også suveræne kyllingeførere.
Titel: Sv: Rugehøner
Indlæg af: Berit efter 31 Marts , 2009, 18:33
 <I Velkommen til dette forum, jeg har også en race som skrukker meget, Silkehøns og de er utrolige til at blive tamme, men vi har jo alle vores farvoriter, men det er bare at gå igang enten i galleriet eller i leksikonet som du finder øverst på siden  :D
Titel: Sv: Rugehøner
Indlæg af: Mikkel Schmidt efter 31 Marts , 2009, 20:26
Er enig med både Marianne og Berit. Begge racer er gode til at ruge, så dem kan du trygt vælge en af ;)