Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: petecake1234 efter 18 Marts , 2014, 22:40

Titel: Hjælp!!!
Indlæg af: petecake1234 efter 18 Marts , 2014, 22:40
Nogen der har en idé om, hvorfor mine kyllinger for noget der ligner et slags krampeanfald ? Først så ligger de ned, og ligger deres hoveder på ryggen, og gisper efter vejeret mens de lukker øjnene. Og når de har lagt sådan i nogle sekunder, rejser de sig op, og hopper rundt mens det ene ben slæbes hen af jorden, det gør de også i nogle sekunder. Men bagefter "anfaldet" går de bare rundt og skraber, og opføre sig fuldstændigt normalt igen. Det skræmmer mig totalt meget, og jeg er bange for at de skal gå hen og dø. Er der nogen der har prøvet noget lignende, eller hørt om noget?
Titel: Sv: Hjælp!!!
Indlæg af: pilegaarden efter 18 Marts , 2014, 22:47
Hvor gamle er de og hvilken race?
Titel: Sv: Hjælp!!!
Indlæg af: petecake1234 efter 18 Marts , 2014, 22:54
Der er Danske Landhøns, og så nogle blandinger af Hvid Italiener, Isa Brown, og Maran. og de er to uger gamle
Titel: Sv: Hjælp!!!
Indlæg af: morAnna efter 18 Marts , 2014, 22:58
er de under varmelampe? har de det for varmt?
Titel: Sv: Hjælp!!!
Indlæg af: petecake1234 efter 18 Marts , 2014, 23:06
Jeg har lige hævet lampen med 20 cm i dag, så de har det ikke for varmt
Titel: Sv: Hjælp!!!
Indlæg af: Bente E. efter 18 Marts , 2014, 23:09
Hvad fodrer du med?
Titel: Sv: Hjælp!!!
Indlæg af: pilegaarden efter 18 Marts , 2014, 23:19
Jeg tror ikke det er varmen der er problemet. Hvis der er for varmt har kyllinger det med at flytte sig lidt væk fra varmekilden, så temperaturen er tilpas.

Min første tanke/frygt, efter at have læst åbningstråden, var at der var tale om et tilfælde af Mareks (hønselammelse).

Mareks, er en virus og rammer typisk små kyllinger.

Der hvor kyllingerne går, har du haft høns/kyllinger gående der tidligere? Og har du observeret dødsfald eller lignende 'bevægelsesmønstre' ved disse tidligere dyr.

Skulle du være så uheldig at have fået Mareks virus i din flok af kyllinger, er der ikke noget du kan gøre ved det lige nu og her. Du vil opleve et stort antal af dødsfald, op til 70 % siger de kloge.

Det vil så være vigtigt at få desinficeret hele området hvor kyllingerne holdes inden næste gangs brug til kyllinger, for at undgå gentagelse.
Titel: Sv: Hjælp!!!
Indlæg af: petecake1234 efter 18 Marts , 2014, 23:51
Der har aldrig været kyllinger/høns der hvor de små kyllinger går, men den jernkasse hvor de går i, er en havetraktorvogn som jeg har pillet hjulene af. Og den har bla. ofte været brugt til at køre møg ud fra hønsehuset
Titel: Sv: Hjælp!!!
Indlæg af: pilegaarden efter 19 Marts , 2014, 21:59
Peter.

Har du en opdatering på hvordan det går?
Titel: Sv: Hjælp!!!
Indlæg af: petecake1234 efter 20 Marts , 2014, 07:50
Ja. Jeg sad og kiggede på dem hele dagen i går, og jeg observerede ikke en eneste der fik et anfald. Jeg syntes det er meget mærkeligt.  ???
Titel: Sv: Hjælp!!!
Indlæg af: Edmond efter 20 Marts , 2014, 10:33
Kan de have haft kolik?
Titel: Sv: Hjælp!!!
Indlæg af: petecake1234 efter 20 Marts , 2014, 18:59
Nej det har de ikke
Titel: Sv: Hjælp!!!
Indlæg af: Metmus efter 20 Marts , 2014, 20:17
Det lyder ihvertfald underligt, og der er  nok ikke så meget at gøre lige nu end blot at holde øje med dem og tjekke anfaldene, om de er ens/ligner hinanden , hvis du altså ser det, så du ihvertfald har styr på, om det bliver værre..