Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Maran => Emne startet af: Haugaard efter 03 Marts , 2014, 17:49

Titel: Maran æg
Indlæg af: Haugaard efter 03 Marts , 2014, 17:49
Hej

Har købt 2 kobber maran idag , dels fordi det er flotte og stilfulde høns og selvfølgelig pga farven på æggende ...

De har lagt deres første æg idag, men ægget var lettere lysebrunt, havde nu håbet på et noget mørkere æg..

De er 30 uger gamle , så er det noget der ændre sig med tiden eller er kobber maran æg bare lysebrune?

Tænkte om æggende blev mørkere ved andre maran racer?

Eller kan man give dem noget de er glade for at spise så farven ændre sig i skallen?

Har læst der er 9 forskellige "skal" farver, så kunne være sjovt at finde ud hvordan de hang sammen farve messigt mht "skal" farven :)

Er her mon en æg specialist som kan hjælpe mig ? ;)

Vh
Rene


Titel: Sv: Maran æg
Indlæg af: Vikkelsø efter 03 Marts , 2014, 19:22
Hej Rene.

Jeg er på ingen måde ekspert, men jeg mener at vide, at Maranæg bliver mørkere, efterhånden som hønerne bliver ældre. Mine egne Maraner lægger også æg, der er en hel del lysere, end de æg, som avleren viste frem fra stammen, men det var jo så også fra ældre høner.

Det kommer sikkert også an på stammen, og om racen er helt ren.

Jeg håber, at dine æg bliver chokoladebrune med tiden.

De bedste hilsner
Christina
Titel: Sv: Maran æg
Indlæg af: Lene Lestat efter 03 Marts , 2014, 19:59
Er de købt hos en privat?
Titel: Sv: Maran æg
Indlæg af: Haugaard efter 03 Marts , 2014, 20:08
Ja nu må vi se med tiden Christina :)


Ja Lene det er de ... Forældre dyrene så fine ud og ligner nu de maran billeder jeg har set rundt om...

Har taget et par billeder af dem, men kan man oploade med iphone herinde ? Kan ikk lige hit ud af det?

Vh
Rene

Titel: Sv: Maran æg
Indlæg af: Alfred Kirk efter 04 Marts , 2014, 02:32
De høns jeg har set der giver de mørkeste æg er fra sort-kobber. Det var også det vi så i Frankrig, men der er stor forskel fra den ene stamme til den anden.
Æg der udstilles i Frankrig kan være et helt år gamle, da de mørkkeste æg bruges mange gange til flere udstillinger, de slår ikke et æg ud som vi gør  her i DK, når vi udstiller æg.
Titel: Sv: Maran æg
Indlæg af: Bettina efter 04 Marts , 2014, 08:20
Mine de første maranæg er blevet mørkere efter et par mdr. :)