Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Maran => Emne startet af: Krizzz88 efter 28 Februar , 2014, 13:10
-
Hej Maran eksperter :)
Jeg skal om et stykke tid have en lilleflok maran høns og vil derfor gerne høre jer om jeres erfaring med hvad li denne race godt kan li i et hønsehus :)
Her er nogle billeder af det næsten færdige hønsehus, hva tro i? Kan de bruge rampen? Og vil de kunne lide pindene? Og er der noget de er vilde med jeg har glemt??
-
Jeg ville købe læsket kalk og male alt indvendigt med det. For at give blodmider dårligere forhold, hvis man rigtigt vil gøre noget ud af det, kan man også lægge fuge i alle sprækker, så de har sværere at finde et sted og opholde sig de bæster. Siddepindene kan jeg ikke se detaljer påmså godt, men de skal høvles så der ikke er skarpe kanter i hjørnerne foroven. Synes det er et superflot hønsehus. /o Jeg har ikke forstand på den type redekasse du har, men måske en anden har det. Jeg ville også sikre bunden af huset, ved at stille huset på fliser eller andet, for at sikre mod rotter.
-
Tak Tina :)
Det med blodmider var jeg slet ikke klar over, er det et stor problem ved høns ??
Jeg havde tænkt mig og male indvendigt, bare for træets skyld men hvis læsket kalk kan hjælpe kan jeg da ligeså godt bruge det.
Siddepindene har fået en ordentlig omgang med sandpapir så de ikke er skarpe.
Men tro du maran'nerne vil bruge rampen og kan komme op på sidde pindene ?
-
De kan sagtens komme op af rampen, den ser meget fin ud. :D
Blodmider kan blive et stort problem og mange har døjet med det, jeg prøvede det for første gang i sommers. De kan suge al kraft ud af en høne, så blodmider skal tages alvorligt.
-
Tak :D
Vil helt klart gøre det jeg kan for at undgå disse blodmider..
-
hvor langt er der mellem siddepindene?? og er det store maran eller dværge i skal ha??
-
Det er store Maran'er og der er 20cm imellem siddepinde, men kan nemt justeres :)
-
Det er praktisk at have vinyl eller linoleum løstliggendr i bunden af huset, det gør rengøring meget lettere. Så tager du der bare ud og spuler det når der skal være hoved rengøring og du undgå sprækkerne i gulvet. Flor hus iøvrigt. Vi har lavet vores med alm. Redekasse hvor æggene også kan indsamles udefra hvilket er meget praktisk. Held og lykke med hønsene.
-
Tak Gitte :)
Der er lagt pvc plader i bunden og under siddepindene, er bare ikke på billedet :) vi vil nemlig gerne det er så nemt som mulig og gøre rent :)
-
Flot hønsehus /o.
Desværre ja, så er blodmider et problem for hønseejere. Når miderne først er kommet ind, kan de være næsten umulige at slippe af med igen, så forebyggelse er en god idé.
Dine siddepinde sidder meget højt oppe, men der er jo en stige, så den vil de benytte. Tunge høns, kan få "bumble foot" af at springe ned, så hvis dine høns begynder at springe ned frem for at bruge stigen, ville jeg nok se om jeg kunne finde en løsning, og få pindene lidt ned i højden.
Pindene sidder for tæt til store maraner ;).
Redekassen ser rigtig fornuftig ud. Husk at fug den i alle leder og kanter, så ingen blodmider kan gemme sig i i sprækkerne. Det er en god idé at købe et stykke gummifolie til havebassiner og klippe ud i "måtter" og lægge i bunden af redekassen, så hele redekasseinholdet kan fragtes ud, ved uheld med smadrede æg. Jeg bruger spåner og hø i redekasserne, blandet med lidt tørret lavendel.
God fornøjelse med hønsehuset. Det ser som sagt rigtig flot ud :).
-
Tak Tanja ;D
Vil helt klart prøve og forebygge mod de blodmider, er da nemmere og gøre fra starten af.
Okay, det med siddepindenes højde kan jeg ikke gøre så meget ved men kan prøve og sætte en kant på pladen så det ikk er så nemt for dem.
Hvor meget plads vil i anbefalede der er mellem siddepindene ?? For kan nemt flytte dem lidt fra hinanden.
Der er gummimåtter i redekasserne, men vil da li ha dem fuget.
Hva gør lavendel i redekasserne? Lyder spændende :D
-
Når det er store maran må der godt være ca 45cm mellem pindene.
-
Okay, så kan det være jeg simpelthen bare skal tage den midterste pind ned, da to pinde på 120cm hver må være nok til maks 8 høns, ikke??
-
Jo, jeg har haft 5 store new Hampshire til og sidde på 110cm pind. Og lige nu er der 6 dværge der kryber sammen på den samme pind. De har mere plads, men vælger og sidde klemt sammen :)
-
Gør nu ikke blodmiderne til et større problem end de reelt er.
Jeg har haft høns i 15 år og kun oplevet angreb af disse mider én enkelt gang, nemlig i 2013, hvor ganske mange stiftede bekendtskab med dem.
Som skrevet i mange tidligere tråde blev jeg dem kvit ved 'sprøjtemaling' med opslemmet diatomejord, af to omgange, med en uges mellemrum.
-
Der er gummimåtter i redekasserne, men vil da li ha dem fuget.
Hva gør lavendel i redekasserne? Lyder spændende :D
Lavendel skulle virke afskræmmende på utøj. Det ved jeg nu ikke om jeg er enig i, men redekasserne dufter i hvert fald dejligt. Jeg har en lille hollandsk dværg, der ynder at lægge sig op i selve papkassen med lavendelposen i, og ligge der i kassen på hylden i foderrummet, og tage duftebad ::).
Gør nu ikke blodmiderne til et større problem end de reelt er.
Jeg har haft høns i 15 år og kun oplevet angreb af disse mider én enkelt gang, nemlig i 2013, hvor ganske mange stiftede bekendtskab med dem.
Som skrevet i mange tidligere tråde blev jeg dem kvit ved 'sprøjtemaling' med opslemmet diatomejord, af to omgange, med en uges mellemrum.
Jeg blev meget overrasket da jeg fik blodmider sidste år, og her var det ikke nok at bruge Tør-øko-sug (diatomejord). Jeg var faktisk ved at give mit hønsehold op, da jeg brugte hverdage og hele weekender på at vaske, flambere, male, pensle, fuge, sprøjte. Om og om igen. Derfor er jeg ikke bleg for at anbefale foregyggelse, fx ved at fuge sine redekasser. Hvis blodmiderne tager fat i en redekasse af træ der ikke er fuget, tror jeg, at det er så godt som umuligt at få miderne ud igen. Jeg turde i hvert fald ikke tage chancen, med min "bogreols-redekasse", som var fyldt med gode gemmesteder for krible-krabler. Nu bruger jeg kattetoiletter af plastic, som kan skilles ad og vaskes. Og ja, jeg ER blevet paranoid hvad angår blodmider. Mere sejlivet utøj skal man vist lede længe efter /d.
-
Jeg kunne heller ikke klare blodmiderne ved at anvende diatomejord i tør form. Men opslemmet og fordelt med sprøjtemalingspistol havde det en fantastisk effekt. Og tro mig, jeg har utroligt mange sprækker og andre fortrinlige gemmesteder for blodmider og andet skidt i mit hønsehus.
Det er helt klart et forsøg værd.
-
Pilegarden;
Hvilket blandingsforhold bruger du? Vand/Hemexcide?
:-) Mette
-
Jeg rørte blot Tør Øko Sug op i vand til blandingen blev relativt mørk. Jeg husker ikke forholdet, men det er vigtigt at man kan se at diatomejord er afsat på det 'malede', når det efterfølgende igen bliver tørt.