Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: gitte_vendelbo efter 20 Februar , 2014, 21:31
-
Hej alle sammen. Da mine høns får ny hønse hus og gård overtager min mand pladsen.
Han ved bare ikke helt hvad han vil have. Han havde tænkt på Perlehøns, da han har hørt de smager godt. Men har nu læst at de skal have ret meget plads og det kan de ikke få på det stykke han kommer til at have.
Men hvad skal han så finde på?
Håber der er et par forslag.
Hilsen Gitte
-
hvor stort er stykket jeg synes kalkuner er rigtige sjove at have fordi de ser lidt anderledes ud og de er temmelige store og så smager de godt og de er rimelige nemme at få tamme /o
tror ikke perlehøns skal have mere plads end fx. ænder og gæs men husk lige perlehøns larmer temmelig meget når de skriger
mvh martin skov
-
er der nogle krav til hvad de skal bruges til ? æglægning, slagtedyr, gode skrukker eller andet? lidt svært at komme med et bud ellers :) men skal det være gode slagtedyr, ok æglægger høns og noget pænt at kigge på, så er de store wyandotter et forslag /o
men der er mange andre racer der opfylder disse krav jeg kommer med.
-
Du må gerne fortælle mere om, hvor meget plads det drejer sig om. Er der hus på pladsen? Hvor mange kvadratmeter?
Jeg har haft en lille flok Faverolles, som jeg stadig har en enkelt høne tilbage af. Det er store kødfulde fugle, men ikke særligt aktive. Med den race vil man kunne 'lave' meget kød på forholdsvis lidt plads, tror jeg. De lægger faktisk pænt med æg også. En anden god race, som både kan lave kød og æg er Sussex.
-
han har ca. 40 m2. Jeg har selv store wyandotter i forskellige farver så det ville være kedeligt.
Vi bor på landet.
Det er svært at komme med mere info. om hvad det kunne være, da vi er ret ideløse. Jeg har foreslået kaniner, men det bliver for bøvlet da de nok vil grave sig ud.
Der er ikke store krav, dog måske noget med kød, da han til sommer bygger en røgeovn, så det måtte godt være noget der kan bruges til røgning.
-
Jeg gad godt smage et røget faverolles-lår. Det ER en god kødrace.
Men I kan sikkert få 100 andre gode råd :-)
-
Jaa faverolles lår lyder ikke dårligt.
Vi må se hvad vi finder ud af
-
Et par perlehøns skal minimum have 30 kvm. ifølge en bog jeg har for at have det optimalt hvis de ikke kan gå frit. Disse skal så gerne indholde burske eller krat der tiltrækker insekter og kryb og giver skjul da de godt kan være lidt nervøse.
Det skal være over dækket hvis man ikke vil have de stikker af selv når en vinge er klippet.
Perlehøns larmer rigtig meget så enten naboer der ikke har noget imod det eller boer rigtig langt væk. Da de kan udfordre lidt på dette punkt.
Perlehøns er heller ikke så glade for at gå ind i et hus, men vil hellere være ude og sidde på grene oppe under et tag end gå indendørs. Vil som regel også hellere lægge æg under en busk end en redekasse. Perlehønseæg skulle være nemme at udruge i maskine og en hane kan nemt klare flere høner med god befrugtning.
Så tror da godt du vil kunne holde en hane med to eller tre høner hvis der er siddepladser og buske som giver lidt skjul. Måske bærbuske der også kan give lidt fodersøgning på et tidspunkt.
Et andet spiseligt mulighed kunne være Agerhøns, Stenhøns, Fasaner eller Vagtler. En anden kunne være duer enten til at flyve frit eller i en voliere og de skulle også smage helt fantastisk hører jeg.
Har selv fået det så meget som lille at jeg ikke ser det som en delikatesse, men kun spise.
Ellers Franske hønseracer har ofte en rigtig god kødkvalitet hvis det er det man er ude efter.
-
Tak for et dejligt og langt svar. Det bliver han glad for.
gitte