Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Høns => Emne startet af: TuT efter 10 Februar , 2014, 08:59
-
Hej.
Jeg har fundet nogle orpington kyllinger som jeg har tænkt mig at købe, da mine rugeæg ikke blev til noget.
Men i annoncen står der ass. farver, hvad mener personen med det?
- at farverne ikke kan bruges til at avle videre på?
- eller at det ikke er en godkendt farve?
Her er et link vis det kan hjælpe at se et billede af dem:
http://www.dba.dk/kyllinger-20-stk-orpingt/id-1005975033/
På forhånd Tak /o
-
Ass. farver er de farver du ser, hvis vi skal tolke det som der står, men sælger kan jo have blandingsfarver og at det er det der menes, have 2 gule og 8 sorte, je, mulighederne er mange.
Du må nok spørge sælger om hvad der menes :)
-
Lige en ting til inden jeg springer ud i det:
Kan jeg godt have både gule og anden farve sammen uden at det bliver en ordentlig farvelade når de så får kyllinger? :)
-
Nej. ;-) Haner parrer sig med de høner der nu engang er til rådighed, og da du sandsynligvis ikke kan kende forskel på hvilke æg der kommer fra hvilken høne, så får du farveladekyllinger ud af en evt. rugning.
-
Men jeg har set noget med at hvis man blander sort og blå vil det blive en af de to farver, så kan man ikke godt have dem til at gå sammen? :o
Er der ikke andre farver man også kan gøre det ved, da jeg syntes at sorte høns er lidt kedelige...
-
Der må være masser af orpington-avlere herinde på forum der kan hjælpe dig med kyllinger, hvis du skriver hvilken farve og hvor mange du ønsker at købe. Orpingtoner er jo en ret udbredt race.