Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Johanne Schiødt efter 20 Marts , 2009, 12:16

Titel: Æg i stedet for høns?
Indlæg af: Johanne Schiødt efter 20 Marts , 2009, 12:16
Der er stadigvæk ingen udsigt til høns i min have :(. Og jeg er bare en frustreret hønsehjerne.

Det er nok min egen skyld, jeg er faktisk meget kræsen, det ved jeg godt. Men jeg vil gerne have racehøns som jeg kan lide synet af, måske hen ad vejen udstille, og som ellers bare skal gå og blive forkælet og lægge æg til æggekagen og omeletten.

Jeg har været i kontakt med lene, som tilbød mig nogle af hendes flotte sumatra. Det blev så ikke til noget da hun havde brug for pladsen før jeg fik mulighed for at hente dem, vi bor jo i hver sin ende af landet. Og jeg har ikke bil eller kørekort, rimeligt upraktisk, men det gør det jo også bare så meget mere logisk at være lidt selvforsynende med æg.

Nu overvejer jeg istedet at købe en rugemaskine- og selv ruge mine kyllinger ud! Jeg synes udvalget er meget større og det er ligegodt noget nemmere at tage toget med en bakke æg, end med 2 flyttekasser fyldt med høns.

Men hvis jeg går æggevejen, vil i så anbefale at jeg selv ruger dem ud, eller får en anden til at ruge dem ud for mig?
Endnu nemmere ville det være at købe udrugede kyllinger,
Titel: Sv: Æg i stedet for høns?
Indlæg af: Helle efter 20 Marts , 2009, 12:29
Hej Johanne.
Jeg vil anbefale kyllinger. Så er du sikker på succes ved at lade en erfaren person ruge ud for dig. Derudover er du fri for udgiften til rugemaskine. Du kan jo selv afhængig af hvilke høns du vælger selv "udvikle" en naturlig rugemaskine.

Jeg ville ikke tage høns med i en flyttekasse i offentlig transport men i stedet fylde dem i et par kattetransportkasser. De store modeller kan der godt være 2 måske 3 høns i, afhængig af hvor store de er.

Fordelen ved at vælge kyllingerne er at der kan du selv præge dem, men du kan risikere at du først får dine egne æg i 2010. De der sælger kyllinger dækker først eget behov, derfor er det ofte i det sene forår der bliver sat kyllinger til salg. De når muligvis ikke at starte æglægning før vinteren og så er vi i starten af 2010 før du får dine egne æg. Selv ville jeg vælge begge dele. Altså nogle voksne høner der er i æglægning eller tæt derved og så nogle kyllinger. Det giver også en god "rulleplan" for udskiftningen. Næste år er kyllingerne i gang med æglægning og du kan lægge nye kyllinger til og slagte hønerne du købte i år.

Held og lykke :)
Titel: Sv: Æg i stedet for høns?
Indlæg af: Lisbeth Kristine efter 20 Marts , 2009, 12:31
Hvis du kun vil ruge 1 gang synes jeg du skal få daggamle. Men hvis nu du bliver bidt af det og vil ruge helt vildt så er det jo en god ide at købe en god maskine.
Titel: Sv: Æg i stedet for høns?
Indlæg af: Johanne Schiødt efter 20 Marts , 2009, 12:47
Jeg overvejer også et par æglæggere, men som skravet i mit første indlæg så er jeg meget til racehøns. Og jeg kunne godt tænke mig at lave lidt kyller hvert år, hvis jeg altså overhovedet kommer i gang ;D
Titel: Sv: Æg i stedet for høns?
Indlæg af: Marianne Vedel efter 20 Marts , 2009, 12:57
Johanne, nu er jeg måske lidt tungnem, men hvordan kan det være du har sat din markør på kortet syd for Flensborg, hvis du bor i Nordjylland  ???
Jeg sad jo lige og kikkede om du boede i nærheden af nogen vi evt. skulle besøge, og så evt. kunne hjælpe dig med transport.
Titel: Sv: Æg i stedet for høns?
Indlæg af: Johanne Schiødt efter 20 Marts , 2009, 12:59
Har jeg det?  ;D

Så er det mig der er tungnem, jeg bor i Nordjylland :D :D :D

Hvor retter jeg det?
Titel: Sv: Æg i stedet for høns?
Indlæg af: Johanne Schiødt efter 20 Marts , 2009, 13:03
Så nu er jeg ikke tysker mere, det kan være hunden har været ved at flytte rundt på det, han stammer jo fra Rottweil i Tyskland ;D
Titel: Sv: Æg i stedet for høns?
Indlæg af: liski efter 20 Marts , 2009, 16:14
det er ligegodt noget nemmere at tage toget med en bakke æg, end med 2 flyttekasser fyldt med høns

Jeg ser det for mig.  ;D

Jeg tog en gang med toget i sommerhus med to katte i hver sin transportkasse.  Den ene lykkedes det at åbne transportkassen i afgangshallen på Københavns Hovedbanegård  :o  Vi måtte spæne rundt og fange den, inden den kom ned på en perron eller ud til busserne på gaden  >:(

Det var kun sjovt bag efter  ;D
Titel: Sv: Æg i stedet for høns?
Indlæg af: Finn Jensen efter 20 Marts , 2009, 16:28
Hellevad rugeri er ikke såå langt fra dig. Det er nok det tætteste af æglæggere du kommer på racehøns. Så du kunne jo starte med nogle æglæggere derfra og samtidig nogle kyllinger/rugeæg så får du både egne æg i år og racehøns til næste år..

http://www.hellevadhoenen.dk/
Titel: Sv: Æg i stedet for høns?
Indlæg af: Johanne Schiødt efter 21 Marts , 2009, 11:06
Finn det er faktisk ikke en helt dårlig ide med Hellevadhøns, jeg er temmeligt imponeret af det arbejde de laver derude ;D
Selvom det er bastard høns he he, det er nok ikke det værste at starte med.

Jeg har bare haft det svært med tanken om næbtrimmede røde amerikanere-
Titel: Sv: Æg i stedet for høns?
Indlæg af: lisbethpilkjær efter 21 Marts , 2009, 11:18
Raunsmed.dk hører da også til oppe i Norjylland. De har ihvertfald ture deroppe.

Prøv at kigge på deres hjemmeside  ;)