Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Anders Christensen efter 05 December , 2013, 17:28
-
Tog tidligt hjem fra arbejde da de begyndte at varsle at togtrafikken blev indstillet, kom hjem mens det endnu var lyst og fik parkeret bilerne i så meget sikkerheds som muligt, spændt diverse haveting fast så de ikke blæser (alt for langt) væk og fik jaget hønsene ind i hønsehuset og sat skodderne for.
Hønsene har klaret dagens blæsevejr ganske fint, de havde dog kun fået lov til at komme i hønsegården og ikke ud i haven..
Nu håber jeg så bare snart at stormen er ovre, for det virker godt nok meget voldsomt som det rusker i huset, mindes ikke at have oplevet noget så slemt før. Men huset har stået her siden 1960'erne, så jeg satser på at det også klarer denne storm uden at blæse i stykker :)
Pas godt på jer selv og jeres dyr her i blæsevejret!
-
Ja, Bodil fandt ikke mig.
På syd / vest siden har vi en ret høj bøgeskov.
Så, - hønsene har hygget sig ude hele dagen. Flaget har været oppe hele dagen,
( på en 12 meter stang ) for Marianne Vedel, og min bror.
Vi kunne såmænd sidde på terrassen med stearinlys på bordet
-
håber huset og hønsene klarer Bodil.
jeg var hjemme ved 16 tiden og nåede også lige at binde tønderne de yngste ællinger sover i lidt fast. der var heldigvis ikke sket noget inden da. men det hele ligger også pt i læ for hus og stald, dog ville vinden vidst vende siger de.
hønsehusene står dog lidt udsat så håber virkelig de bliver ståene. har lukket for hønsene som jeg ellers aldrig gør, men vinden stod lige ind. er dog mest bekymret for alle ændernes små huse. ænderne er dog kloge og står midt ude i blæsten med hovedet mod vinden.
øv man skal bekymre sig så meget over alle de dyr der går ude. har ca pt 100 dyr i alt. skide være med ting flyver væk, eller går i stykker. men det ville bare være forfærdeligt hvis dyrene kommer til skade.
-
Så røg taget på mit lille hønsehus, *s hvor mine 1,1 sølv vildtfavet silker gik. Heldigvis skete der ikke nået med dem. Men de sad meget forskræmte i det ene hjørne :-\ men nu er de flytte til det store hønsehus.
Hvordan går det ved jer andre?
-
Indtil videre rusker det bare godt og grundigt i både hus og hønsehuse. Drivhuset røg i sidste storm. Men vejene rundt omkring os er spærrede pga væltede træer. Men vi bliver bare indenfor med ild i pejsen og julekage. Håber I alle klarer jeg godt igennem stormen.
-
Den ene skraldespand har forladt matriklen og ligger nok et sted i østlig retning, ligesom drivhuset er ved at være "velventileret".
Hønsene blev puttet inden det tog til med stormen her, så de har fået lov til at være i fred ude i hønsehuset, der ser ud til at klare stormen, men det er jo selvfølgelig også mig selv der har bygget det ;D
-
Jeg kæmpede mig lige ud til hønsehuset for at se, hvordan det stod til. Indenfor i det lune hønsehus blev jeg mødt af hyggelig spinden og lidt snorken ;D så ingen problemer her
-
Her var døren til hønsehuset fløjet op, så den har fået stormhasp . Det lille skrukhus har mistet taget og jeg måtte indfange en forskræmt høne og få dem i læ . De nye sektioner har klaret stormen til ug så mine dv.silker har ikke noget at klage over *k *f
-
Jeg har ikke set mine høns i dag,,,, jeg ved at hvis jeg åbner døren spæner de ud mellem benene på mig, og det ville jeg ikke risiekere, så de har måtte klare sig i dag, med mad ad libitum, og frisk vand i nye drikketrug,,, de mindste kyllinger der nu er fri af deres mor, går i eget indelukke for at sikre at de også kan få adgang til mad og vand.
I går blev alt bundmateriale skiftet ud med firske spåner, så jeg er sikker på at de overlever et døgn uden min tilstedeværelse.
jeg har ladet deres lys vente med at tænde til kl 09 i stedet for kl 03 og ladet dem gå i seng til sedvanlig tid kl 16,, så er det ikke så længe de skal gå rundt for lukkede døre, så går de på pind i stedet for at gå og kede sig,,
I morgen er der atter en dag :) Så vidt jeg ved er alt på rette plads
-
Så vidt jeg umiddelbart har kunnet se er jeg sluppet med en følgeskade. Hullerne i taget på laden efter sidste storm er ikke færdigreparerede, da håndværkerne først fik plader for et par dage siden, og både i går og i dag har det blæst for meget til at det var sikkert at arbejde med plader på vindsiden. Så hullet mod vindsiden står vidt åbent. Det har resulteret i at ladeporten, som skønsmæssigt er 4x6 meter, er blæst af hængslerne og nu ligger på jorden for enden af laden. Da det ikke er sikkert at færdes i området ved jeg ikke om porten er slået i stykker eller blot skal bakses på plads igen. Det og meget andet vil sikkert åbenbare sig i morgen, 'når lyset bryder frem'.
-
Her vælter det ned med sne og stormer kraftigt endnu, og så har en venlig sjæl hjulpet min skraldespand hjem igen...
Der kommer realkreditselskab ud for at vurdere huset i morgen kl 9 i forbindelse med bankskifte, så jeg håber det står her endnu til den tid, det må jo veje op i vurderingen hvis det kan tåle en orkan /o
-
Ej, sne... Det vil jeg også ha her, så er lidt misundelig.
Men vi er i hvert fald sluppet godt fra stormen her, der var god varsel i tide og masser af tid til at surre alt fast eller flytte det ind i skuret.
Tanke: hvordan kan det være at vi ved en hver storm, altid ser flyvende trampoliner i tv? Ved folk ikke at det kan bindes fast (og helst med mere end een snor) alternativt vend den på hovedet og brug pløkker, så har vinden ikke noget at tage fat i.
Det var bare lige en tanke :-)
-
Der falder også lidt tøsne her nu. Ikke de store mængder, heldigvis.
-
Trapezpladerne på min lille hønsegård er røget og så har jeg fået et træ af naboen. Det ligger så heldigvis bare på græsplænen, men har lige taget trådhegnet i skel.
-
Her er høns og geder samt deres boliger intakte. Desværre har vinden fået fat i nogle 8 meters metaltagplader der lå på jorden, og kastet dem ind over det nye hegn ind til folden. Den ene plade ligger og tynger den nederste tråd, og en hegnspæl er revet løs. Jeg har ikke kræfter til at fjerne den selv, så jeg har ringet efter en stærk mand, der kommer om lidt. Jeg håber ikke hegnet har taget skade. Gederne har været spærret inde siden i går, og vil rigtig gerne ud på folden igen.
-
Øv, her røg trapez pladerne af på hønsegården. Og ikke nok med det, de er også gået i stykker. Det ene stykke er blevet blæst omkring et hjørne. Håber ikke naboerne har fået nogle af stykkerne. Øv. Hønsene så meget forvirrede ud, da de blev lukket ud. Det må ha lydt voldsomt.
-
Her er høns og geder samt deres boliger intakte. Desværre har vinden fået fat i nogle 8 meters metaltagplader der lå på jorden, og kastet dem ind over det nye hegn ind til folden. Den ene plade ligger og tynger den nederste tråd, og en hegnspæl er revet løs. Jeg har ikke kræfter til at fjerne den selv, så jeg har ringet efter en stærk mand, der kommer om lidt. Jeg håber ikke hegnet har taget skade. Gederne har været spærret inde siden i går, og vil rigtig gerne ud på folden igen.
Hegnet holdt /o. Pælen skal lige bankes på plads. Gederne gad ikke vente, så de brød ud af stalden (igen), lige som vi fik pladen væk fra hegnet. To trapezplader er fløjet ad pommern til, og er lige til at køre på lossepladsen. Presseningen på vores carport med utæt tag er også fløjet af, men det er vist i store træk det. Vi er sluppet billigt.
-
Nej - hende Bodil var da bare mega dårligt selskab :(
Her fik jeg fjernet presenningen over hønsegården i går morges, inden stormen begyndte - og det var vist meget godt ...
Da sidste storm tog drivhuset, så skete der intet på matriklen - udover at havebordet blev vendt rundt, selvom det stod på højkant med pladen op ad huset.
Hønsene var ude i gården her til morgen - som om intet var hændt /o
-
alt var fint i går aftes da jeg gik i seng ved 23 tiden. og de sagde alle steder vinden nu ville aftage.
men til min skræk i morges finder jeg det ene hønsehus væltet omkuld med mine 4 haner. taget er fuldstændigt smadret og den ene hane er kommet til skade, mens de andre står i læ af det andet hus som heldigvis stadig står.
da jeg er på vej på job, må hanen bare lige hurtigt redes fra de andre da de pludselig ville tæske ham når han ligger underligt ned og jeg flytter ham.
jeg ved ikke helt om han kommer sig, men tror han må aflives i morgen. min kæreste ville ikke hjælpe mig her i eftermiddag da jeg kom hjem. så han ligger i et stort bur med mad og vand og i læ. der er ingen tydelige skader udvendigt, og ben og vinger fungerer. men han rejser sig ikke- ligger bare.
for at det ikke skulle være nok så har 2 af dem der var væltet omkuld sloges det meste af dagen så de gik blodigt og trætte og hakkede stadig i hinanden. som om de er blevet "tændt" af det her for de har ikke sloges før og det skete sidste år først da de var 7-8 måneder gamle.
de er så kommet i det store hus, sammen med de andre. de er kun lige knap 6 måneder gamle, og ikke helt store nok endnu. så havde regnet med de skulle gå 3-4 uger for sig selv og fedes lidt mere op før slagt.
resten af huset har ikke fået en skramme. ellers utroligt når det er trillet en helt gang rundt. men jeg har også selv lavet det så det er solidt bygget :-)
skal så bare have fat i nye eternit plader til tag.
ænderne har ikke fået en skramme.
-
Ingen skader her,,, mit 80 år gamle æbletræ mistede den ene gren, der knækkede under sidste storm :)
Alt i alt heldigt sluppet
-
Hold da op Maja det var en grim omgang hos dig. Der skete ikke det mindste hos mig, men mine forældre i Jylland har mistet en del tagsten, og min morfars ældgamle æbletræ har lagt sig ned. Så nu må familien vist træde til og hjælpe ham. Han er 94 år gammel og næsten blind....
-
Her tog Bodil vores fine høje silkefyr :( heldigvis gik det ikke udover hønsene de var inde,havde ikke lyst til at være ude i hønsegården,gik bare og tullede rundt inde *d Mvh Ellen53
-
Ingen skader her,,, mit 80 år gamle æbletræ mistede den ene gren, der knækkede under sidste storm :)
Alt i alt heldigt sluppet
Nogen passer på jer ;)
-
Her på østfyn skete der intet. Træerne i skoven de stod/lå som sidste storm efterlod dem. Ænderne inde i skoven, de gik bare og hyggede sig/snadrede hele dagen uden at være synderlig påvirket. Gæssene gik på græsset og holdt vingerne ind til siden og hønsene de sad i læ hele dagen til de skulle sove så strøg de i træerne som de plejer. Ingen dyr led overlast og den største bekymring var om hele naboens skur valgte at flytte ind hos mig... og JA det endte det med ':)