Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: anja1000 efter 18 November , 2013, 10:36

Titel: Vaccination af Høns??
Indlæg af: anja1000 efter 18 November , 2013, 10:36
hej jeg vil høre om i vacc. jeres høns ??
gør i det selv??
hvad koster det??
Hvor mange gang skal det gøres???

Titel: Sv: Vaccination af Høns??
Indlæg af: troldinden efter 18 November , 2013, 11:24
Jeg følger lige med i denne tråd, da jeg også gerne vil lære :-)
Titel: Sv: Vaccination af Høns??
Indlæg af: Helle K. efter 18 November , 2013, 11:47
Jeg udstiller ikke, så mine høns bliver ikke vaccineret
Titel: Sv: Vaccination af Høns??
Indlæg af: Finn Jensen efter 18 November , 2013, 11:53
Hvad vil du vaccinere imod?
Titel: Sv: Vaccination af Høns??
Indlæg af: anja1000 efter 18 November , 2013, 12:30
Hej har som skrevet brahma og har nu to som strækker hals og ikke vil ud af hønsehuset og sidder en del af tiden med åbent næb. Jeg skulle i dag have solgt 1 hane og 2 høner men aflyste da jeg ikke synes at det var ok at sælge evt syge dyr. Jeg er kort sagt i tvivl og da jeg ringede til ham der skulle købe dem fortalte han at han vacc. hans høns med salmonella og en ting til som jeg nu ikke kan huske og derfor kom jeg i tvivl og jeg ringede til vores lokale dyrlæge og fik fat i kontoret som nærmest grinede af mig da det ikke var noget de gjorde. Så læste jeg på nette at om den sygdom der hedder ilt som høns kan få og nu er jeg i total vild rede hvad jeg skal og ikke skal. Så jeg læste at man kunne komme pressede hvidløg i deres vand og der har jeg så gjort men eller ved jeg ikke lige hvad jeg skal gøre evt. få dem vacc. ?????????
Titel: Sv: Vaccination af Høns??
Indlæg af: Finn Jensen efter 18 November , 2013, 14:47
I Danmark vaccineres normal ikke mod salmonella og det er direkte forbudt i produktionen at gøre det. Det gøres i England og i Tyskland, men altså ikke i Danmark. Høns bliver heller ikke normalt syge af salmonella (undtagen de salmonellatyper som også hedder hønsetyfus). Så igen? Hvorfor vil du vaccinere mod salmonella?

ILT kan du vaccinere imod, men det lyder ikke umiddelbart som om det er ILT de har. Du kan evt. få en dyrlæge til at kigge på dem, men det lyder altså ikke til at det er vaccination de har brug for, snarere noget behandling
Titel: Sv: Vaccination af Høns??
Indlæg af: Helle K. efter 18 November , 2013, 14:54
Du bliver nødt til at finde en anden dyrlæge, som vil behandle dine høns, for det har de helt sikkert brug for - det lyder til, at de kunne have luftvejsorm eller en slem luftvejsinfektion - ingen af delene går over af sig selv og dyrene har svært ved at få luft.

her har du så sikkert også svaret på dit spørgsmål i denne tråd, da syge høner ikke lægger æg.

http://fjerkrae.dk/prod/index.php?topic=36426.0
Titel: Sv: Vaccination af Høns??
Indlæg af: anja1000 efter 18 November , 2013, 16:03
Hej igen Helle K jeg kan ikke åbne tråden??

ubs undskyld læste forkert ;-)
Titel: Sv: Vaccination af Høns??
Indlæg af: Helle K. efter 18 November , 2013, 16:11
Hej igen Helle K jeg kan ikke åbne tråden ??

jeg havde sat et forkert link ind...sorry, men det er din egen tråd om de manglende æg hos dine brahmaer
Titel: Sv: Vaccination af Høns??
Indlæg af: anja1000 efter 18 November , 2013, 17:00
Så har jeg været ude og "se " mine høns ind i halsen og der er ikke nogen "røde" orm. Men de lyder som om de gurler med vand??? gætter på en luftvejs infektions skal alle vores høns så vacc. og kan det smitte til andre dyr eller mennesker ????
Titel: Sv: Vaccination af Høns??
Indlæg af: Helle K. efter 18 November , 2013, 17:11
Dine høns skal ikke vaccineres, de skal behandles for den lidelse, de nu har.
Titel: Sv: Vaccination af Høns??
Indlæg af: Helle K. efter 18 November , 2013, 17:17
Jeg har sendt dig en pm

hvis det drejer sig om en bakteriel infektion, så er smitterisikoen ikke så stor og det smitter ikke andre dyrearter eller mennesker
Titel: Sv: Vaccination af Høns??
Indlæg af: Kokholm efter 18 November , 2013, 19:20
Man vaccinerer vel også mod Newcastle !!
Sonja
Titel: Sv: Vaccination af Høns??
Indlæg af: Lene Lestat efter 18 November , 2013, 20:09
Man kan vaccinere mod new Castle, det er faktisk lovpligtet hvis ens høns skal sammenføres med høns fra andre besætninger, f.eks. på udstillinger, markeder og dyrskuer.
Dette gøres en gang om året.

Man kan også vaccinere mod ILT og Marecks (hønselammelse).

I Tyskland vaccinerer man rigtigt meget mod mange ting og i Danmark er det selvfølgelig udstillere som vaccinere mod new Castle og enkelte som vaccinere mod ILT og Marecks.

De fleste klubber afholder vaccinationsdage hvor man mødes og får vaccineret sine høns. Prisen er ca. fra 5-6 kr. og opefter pr. dyr.
Man må også gøre det selv, hvis man har taget et medicinhåndteringskursus. Men vaccinen man køber er til 1000 dyr, så det vil altid være billigere at få vaccineret i klubben, så får man også en dyrlæges stempel på vaccinationsattesten.

Hønsene skal være raske når de vaccineres.

@ anja1000

Dine høns er (formoder jeg) havehøns, så der skulle ikke være nogen grund til at få dem vaccineret.