Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hønsehuset => Emne startet af: JeppeDahl efter 04 November , 2013, 15:50

Titel: Hjemmelavet, automatisk hønselem.
Indlæg af: JeppeDahl efter 04 November , 2013, 15:50
Efter at være blevet misundelig over de voldsomt imponerende hønses-hus-computer-styrringer foraets medlemmer har lagt op er jeg blevet ansporet til selv at gå igang med en automatisk hønselåge. Dog med den forskel at jeg aldrig har beskæftiget mig med den slag før.

Den her er bare nemmere at lave (for mig ihvertfald) og billigere.

diagrammet og ideen har jeg fundet her:
http://www.lav-det-selv.dk/Forum/aft/164439
http://www.lav-det-selv.dk/DesktopModules/ActiveForums/viewer.aspx?portalid=0&moduleid=371&attachid=11178

Systemet er ikke færdigt endnu - jeg arbejder på de mere lavpraktiske ting. Men delene har været samlet, og vist at de virker.

Indtil videre har jeg sat systemet op på skumringsrelæ, men jeg har idag bestilt et ur hjem - jeg er lidt skeptisk over for fotosensoren (fx. mørk vinterdag vs. lys sommernat?). JegIndtil videre har jeg kørt det med 8 aa batterier - men jeg tror holdbarheden på sigt er for lav. Drømmer om solceller + 12v deepcycle batteri, men det må vente til jeg kender forbruget.

Jeg vil henvise til DX.com, hvor jeg har købt alle de dele jeg har brugt indtil videre. jeg har ikke helt styr på de samlede udlæg, men skønner de er på ca. 150kr. Mange dele er kommet i 5-10-100stks. pakninger, så den reele pris er egentligt noget lavere. Leveringstiden er lang (3 uger ca) - prisen er lav! (husk at købe for mindre end 80 kr, så der ikke løber told/moms på
 
http://dx.com/p/dc-12v-photoresistance-sensor-relay-module-shield-board-w-lead-cable-blue-172555
- skiftes måske ud med http://www.ebay.com/itm/320934239189?ssPageName=STRK:MEWAX:IT&_trksid=p3984.m1423.l2649
 
http://dx.com/p/ry12w-k-power-relay-blue-105827
 
http://dx.com/p/high-torque-15rpm-12v-dc-geared-motor-91623
 
http://dx.com/p/5mm-led-white-blue-red-yellow-green-light-emitting-diodes-multicolored-5-x-10-pcs-223387
 
http://dx.com/p/3-pin-mini-micro-switch-w-push-button-black-10-piece-pack-118181
 
http://dx.com/p/8-x-aa-batteries-holder-case-box-with-leads-142709
 
Skulle andre havne i samme projekt hjælper jeg gerne til - send en mail på jeppe(lavstreg)dahlnielsen(snabela)hotmail(punktum)com
Titel: Sv: Hjemmelavet, automatisk hønselem.
Indlæg af: Helle Enevoldsen (josefineamanda) efter 06 November , 2013, 10:06
Spændende projekt. Tror jeg skal have min mand til at lure med ;)