Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: Dorte B. efter 25 Oktober , 2013, 12:39

Titel: Mon ikke hønen skal have hovedet af?
Indlæg af: Dorte B. efter 25 Oktober , 2013, 12:39
Jeg har blandt andet en Australorpshøne, hun er ikke den bedste æglægger. I forsommeren havde hun er periode, hvor hun lagde æg uden skal tiltrods for, at hun havde mange skaller i fodret. Så lagde hun en kort periode fine æg, men stoppede så og har ikke lagt æg siden. Efter ikke at have lagt æg i 1 mdr. gik hun i fældning. Skal hun have en chance?

Hilsen Dorte
Titel: Sv: Mon ikke hønen skal have hovedet af?
Indlæg af: Lene Lestat efter 25 Oktober , 2013, 13:42
Tja, det er vist kun dig selv som kan bestemme det.

Men en dårlig høne tager bare plads og foder fra en god høne. Men det er jo bare min mening, men mine høns er jo heller ikke mine kæledyr.
Titel: Sv: Mon ikke hønen skal have hovedet af?
Indlæg af: Canarche efter 25 Oktober , 2013, 17:56
Nu ved jeg ikke hvorfor du har høns, men hos mig var hun blevet til tarteletfyld.
Titel: Sv: Mon ikke hønen skal have hovedet af?
Indlæg af: Helle K. efter 25 Oktober , 2013, 17:59
Nu ved jeg ikke hvorfor du har høns, men hos mig var hun blevet til tarteletfyld.

Spørgsmålet er netop, hvorfor du har høns ;) Her i hønsegården fik hun helt sikkert lov til at leve.
Titel: Sv: Mon ikke hønen skal have hovedet af?
Indlæg af: Tanja Pedersen efter 25 Oktober , 2013, 20:39
Det kommer vel an på temperement osv. Her hos mig har jeg en del høns efterhånden, der ikke længere lægger æg. Til gengæld giver de mig så megen anden glæde, så de får lov til at nyde livet sammen med resten af flokken :).
Titel: Sv: Mon ikke hønen skal have hovedet af?
Indlæg af: pilegaarden efter 25 Oktober , 2013, 23:02
Her ville en sådan høne også få lov at leve videre og deltage i det daglige liv. Medmindre hun var syg.