Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Hønsehuset => Emne startet af: Lene Lestat efter 06 Oktober , 2013, 20:01
-
Jeg kunne godt tænke mig nogle udvendige redekasser til nogle af mine hønsehuse, så der bliver mere plads indvendigt i dem.
Er der nogen som har nogle gode forslag ?, det er til store racer høns.
-
Jeg har selv bygget mine. Har ikke de store erfaringer, da jeg indtil videre kun har fået 2 æg *g
... meeeen det ene af de to var da lagt i redekassen 8)
Jeg tror, der er billeder af dem i mit galleri ...
-
Lene, du er velkommen på inspirationstur til mit hønsehus. Jeg har lavet udvendige redekasser som virker fint.
-
Her er i øvrigt link til vejledningen:
http://www.thegardencoop.com/blog/2011/03/10/external-nest-box-plans/
-
Tak for linket, Connie
Og tak for invitationen, mcquolle
-
Vores redekasser er 40x40x40 cm. Har så bygget dem sammen til 2 eller 4. Den side der vender ind mod væggen er helt åben, og så savet jeg huller i væggen til hver kasse på ca. 25x30 cm. På bagsiden har jeg sat låger i. Hver låge dækker 2 kasser. De virker fint. Eneste problem er at der er nogle store kyllinger som sover og sviner i dem. Har lavet nogle til min kammerat som har Brahma og størrelsen passer fint.
-
Hej Lene.
Jeg har lige oploadet nogle billeder til mit galleri af mine nye redekasser. Måske det kunne være interessant at se dem.
Hilsen Kenneth
-
Tak Kenneth
De ser fine ud. /o
-
jeg har også bygget udvendige redekasser på mit hus. her er det dog bygget ind i selve konstruktionen af huset.
mener jeg lavede den 80 cm bred 40 cm dyb og 40 cm høj. og så har jeg en tynd plade i midten så det bliver to rum. mine høner har altid lagt æg i disse redekasser. selv helt nye høner og hønniker gør det. åbningen til rederne er under skidebrættet så det er ret mørkt.
har så bare en plade med hængsler som låg, der åbner op. super nemt at hente æg /o
har desværre ingen billeder.