Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Hyggesnak => Emne startet af: Tove efter 15 ſeptember , 2013, 18:45

Titel: Har høns følelser?
Indlæg af: Tove efter 15 ſeptember , 2013, 18:45
Hvis jeg nogensinde var i tvivl er jeg nu overbevist! Jeg har købt nogle silkekyller, og to af dem er varmefri + et par uger. Min ene silkehøne har gået med araucanakyllerne, som nu tydeligt ville UD. Defor satte vi dem ind i det store hønsehus i går aftes, og her til morgen satte vi så de to "små" silker ind til Mor Slke. De så ud til at går fint. Hun hakkede kun lidt, og viste dem oven i købet maden. Men SÅ .....hørte hun vist sine "egne" kyllinger langt væk i hønsegården, og så gik hun i gang ned at råbe og skrige, og ville ikke længere finde sig i de små silker. Efter en times tid fangede jeg hende, og satte hende ind i det store hønsehus. Resultat: efter max ti minutter havde hun fundet "sine" kyllinger, og nu er der tavshed, bortset granen lille urolig lyd, som vist skal holde dem i nærheden.
Småsilkerne får derfor ikke en ny mor, men dog et stor græsningsbur, som nu er behørigt foret og udstyret med varmede halm.
Vist har høns følelser
 :)
Titel: Sv: Har høns følelser?
Indlæg af: TosseTina efter 15 ſeptember , 2013, 19:57
De har lige så mange følelser som en hund. De har mindst lige så stor behov for at blive nusset som at få foder og vand. De kan slet ikke være alene.  :)
Titel: Sv: Har høns følelser?
Indlæg af: Finn Jensen efter 15 ſeptember , 2013, 22:06
Jep.. og videnskabeligt påvist også
http://videnskab.dk/miljo-naturvidenskab/hons-har-ogsa-empati
Titel: Sv: Har høns følelser?
Indlæg af: Tove efter 15 ſeptember , 2013, 22:24
Jep.. og videnskabeligt påvist også
http://videnskab.dk/miljo-naturvidenskab/hons-har-ogsa-empati


Fantastisk Finn!
Titel: Sv: Har høns følelser?
Indlæg af: Lene Lestat efter 16 ſeptember , 2013, 16:47
Følelser - instinkter - tanker - nogle har det, andre har ikke. Mon ikke det er sådan indenfor alle racer, os selv inklusiv ?
Titel: Sv: Har høns følelser?
Indlæg af: palleti efter 16 ſeptember , 2013, 18:18
Ja, nu er det så lige (igen!) at vi mangler en LIKE knap /o
Titel: Sv: Har høns følelser?
Indlæg af: TosseTina efter 16 ſeptember , 2013, 18:49
Ha ha, ja det var nu en af de bedre. Er det ikke det der kaldes tør humor.  ;D
Titel: Sv: Har høns følelser?
Indlæg af: Tove efter 16 ſeptember , 2013, 19:48
Arhj Lene. Jeg er med på, at vi kan kalde det noget forskelligt. Og jeg er i øvrigt ikke i gang med noget romantisering eller humanisering af hverken høns eller andre dyr. Men en eller anden form for tanker/følelser/instinkter har vel alle væsener.
(Dog muligvis ikke insekter ol  ;))
Titel: Sv: Har høns følelser?
Indlæg af: Lene Lestat efter 16 ſeptember , 2013, 20:16
Jamen Tove, jeg giver dig fuldstændigt ret. Det er vel ikke kun os mennesker som har patent på følelser og tanker.
Titel: Sv: Har høns følelser?
Indlæg af: Tove efter 16 ſeptember , 2013, 21:07
Nemlig  ;)