Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Svømmefugle => Emne startet af: Ole Nørgaard efter 11 Marts , 2009, 10:38
-
Hej, vil spørge, hvad I bruger andeæg til? Vi har høns, hvor vi selvfølgelig spiser dem, men vi har aldrig hørt om personer, der spiser blødkogte andeæg.
MVH
Ole
-
Jeg mener da at have hørt at man kan bruge andeæg til det samme som hønseæg. Hviden er bare mere sej i andeæg.
-
Jeg bruger dem til at bage med. Nu er jeg ikke den store bagemester men jeg har ladet mig fortælle at andeæg simpelthen er de bedste at bage med, netop pga. hviden, som skulle gøre brødet bedre. og det er sandt skal jeg ikke kunne sige, men jeg har brugt dem til bagning og jeg har været meget tilfreds hvergang.
-
Vi har prøvet æggekage af andeæg og den smagte ganske udmærket.
Til bagning og anden madlavning skulle de også fint kunne bruges. Jeg har læst i en bog at der kan være en eller anden bakterie i andeæg - og at man derfor ikke bør spise dem blødkogt - men koge dem i mindst 8-10 minutter. Så til is skal man nok ikke bruge dem.
-
Hvis det skulle have interesse, så har jeg 5 mourskusænder og 2 andrikker, der r lige ved at være kønsmodne, jeg bor i Jels 20km syd for Kolding.