Dansk Fjerkræ Forum

Hønsegården => Høns => Emne startet af: hoejberg efter 10 Marts , 2009, 12:34

Titel: Bar plet.
Indlæg af: hoejberg efter 10 Marts , 2009, 12:34
Så er der nyt spørgsmål igen.... ::)
Min ene høne har en bar plet på maven. Jeg ved ikke hvor længe den har været der, eller hvorfor ???
Er der nogen der kan give en forklaring :-X
 venligst Annette
Titel: Sv: Bar plet.
Indlæg af: Eva efter 10 Marts , 2009, 18:12
Det er nok de andre høner der plukker hende. når de først har plukket en bar plet bliver de ved og ved. Hold øje med om det ikke er det der sker. evt må hun isoleres fra de andre til der er fjer igen. Men det kan blive svært igen at komme ind i flokken. Hvis de får lov kan de hakke hende til blods.
Titel: Sv: Bar plet.
Indlæg af: hoejberg efter 10 Marts , 2009, 18:34
Tak, men jeg er ikke sikker på det er de andre der har plukket hende. Det er ikke en plet der sådan lige er til at komme til for de andre. Der er heller ingen blod.Pletten er nærmest mellem hendes ben under maven :-\
Titel: Sv: Bar plet.
Indlæg af: Pjaltenborg efter 10 Marts , 2009, 18:41
Det nok ikk tilfældet her...men høns der ruger har en rugeplet under maven ....men lidt længere fremme mod brystet.
Det var bare et forslag  :)
Titel: Sv: Bar plet.
Indlæg af: hoejberg efter 10 Marts , 2009, 18:45
Der er bare heller ingen der ruger :-[( desværre)
Det er nok også lidt længere fremme end mellem benene. :-\
Men mange tak for hurtig respons ;D
Titel: Sv: Bar plet.
Indlæg af: mathias christensen efter 10 Marts , 2009, 19:39
jeg har før set tilfælde med høns der havde en plet der, og de rugede ikke. det var også tydeligt at se, at det ikke var de andre høns der gjorde det, da pletten var helt glat, og der intet blod var. jeg tror nogle gange det kommer, hvis de er under stærk æglægning og ligger meget i reden.
Titel: Sv: Bar plet.
Indlæg af: hoejberg efter 10 Marts , 2009, 19:48
Mange tak.
Det er en mulighed, de er nemlig dygtige til at lægge æg ;)
Titel: Sv: Bar plet.
Indlæg af: Pjaltenborg efter 10 Marts , 2009, 19:52
Hvis fjerene omkring pletten lugter svedne er der dælme godt nok fart på de æg *gg*

Nå ja ...bare et lille opstød fra en der snart går ud og trykker pyllerne på maven for der kan komme gang i de æg  :P