Dansk Fjerkræ Forum
Hønsegården => Problemer og sygdomme => Emne startet af: Edmond efter 09 August , 2013, 19:28
-
Nu har jeg læst flere steder om designerhunde. Nej, det er ikke hunde med grønne fødder og lilla hovede. Det er somænd bare gadekryds i ny forklædning og anden betegnelse. /d
Det er sjovt at læse de kreative salgsannoncer, hvor de beskriver disse blandinger som noget helt unikt og forlanger en formue for dyrene.
Det er vel kun et spørgsmål om tid, før vi kan læse fjerkræannoncer med designerhøns og andet. /o
-
Dem har vi da allerede=grunlæggere
vh bjarne m
-
Ret beset er der vel mange hønseracer, der kan kategoriseres som designerhøns.
Der er da nok en del racer, som ville have det svært i den frie natur.
-
Nu er hundene jo bare tilfældige gadekryds/blandinger og ikke som hønsene et resultat af seriøs avl i adskillige fjerkrægenerationer. Jeg mener, at der skal være dokumenteret stabilitet i afkommet, før det kan godkendes?
Jeg var ikke klar over, at Grünleggere er en blanding. Hvad er de blandet af? Jeg plejede kun at få grønne æg fra vagtlerne.
-
Jeg vil også mene som Edmon at racehøns er racer, som dygtige opdrættere har brugt år på at udvikle og hvor afkommet avler stabilt og ensartet.
MEN racer kan bliver så populære at der avles løs på ret og kravl.
Eller så populære at industrien opsnapper udsigten til at tjene penge, bare se på industriens såkaldte Maran.
-
Tjaa http://www.google.dk/search?q=labradoodle&rls=com.microsoft:en-us:IE-SearchBox&ie=UTF-8&oe=UTF-8&sourceid=ie7&rlz=1I7GFRE_en er blevet populær......
og indenfor heste: http://albano.dk/......
Efter hvad jeg har læst i leksikon herinde, er alle vores racehøns jo også oprindeligt krydset efter ønsker om bestemt udseende og andre kvaliteter- urhønseracer vel undtaget!?
-
Øv altså. Jeg var i gang med at skrive et indlæg, men pludselig forsvandt det og der kom en rødlig bjælke om at nogen havde lavet et nyt i mellemtiden. Jeg kan ikke finde det igen, så jeg trækker mig mopset tilbage.
-
Jamen, alle racer er jo lavet enten ved at krydse existerende racer, eller der er opstået spontane mutationer. Dernæst er de videre avlet indtil der er kommet en ensartethed, som også nedarves af afkommet og der er så lavet standarder for hvordan det perfekte avlsmæssige individ skal se ud.
At parre en ren race med en anden ren race giver i første generation, såmænd kun en krydsning. Det siges at det indenfor høns tager 12-15 generationer før at en race er stabil som en race.
-
Op på hesten igen Edmond, det har jeg har også prøvet nogle gange og især er det s.... irriterende hvis det er et længere indlæg, som bare lige pludseligt er pist væk.
-
For resten så kommer de grønne æg fra afkom fra høns som lægger blå æg krydset med høns som lægger brune æg.
Hvordan Grünlæggeren er opstået er nok en hemmelighed ligesom opskriften på alle de andre hybrider er nu til dags.
-
Jamen, alle racer er jo lavet enten ved at krydse existerende racer, eller der er opstået spontane mutationer. Dernæst er de videre avlet indtil der er kommet en ensartethed, som også nedarves af afkommet og der er så lavet standarder for hvordan det perfekte avlsmæssige individ skal se ud.
At parre en ren race med en anden ren race giver i første generation, såmænd kun en krydsning. Det siges at det indenfor høns tager 12-15 generationer før at en race er stabil som en race.
12- 15 generationer er jo så ikke så længe som hvis man avler heste seriøst- der går trods alt nogle år før de enkelte individer kan vurderes....... og lige så lang tid før videreavlspotentialet er endeligt bedømt- her taler vi jo flere generationer af avlerne selv med samme vedholdenhed ang. eksteriør og temperament/ridelighed.....
Arvelighed og genetik er vildt spændende- uden reelt at vide om mulighederne for avl eksisterer i vores have med mange naboer, er jeg alligevel meget interesseret i den slags overvejelser ( undskyld spam- hvis du ser det som sådant ;) )
-
Lene. Det var et længere indlæg om den gang, da vi havde fundet en perfekt andeblanding, og var nået til femte år med dokumentation og dyrlægens begejstring.
Så brød naboens hund ind i alle tre adskilte andegårde og slog næsten alle ænderne ihjel.
Der var ikke nok tilbage til at fortsætte. Naboens kommentar var, at vores hund havde gjort på hans gårdsplads, så udover dagspris på ænder kunne det gå lige op.
Jeg må indrømme at jeg fortalte ham høfligt og med mange tillægsord, at hvis jeg nogen sinde så hans hund på vores jord igen, så ville jeg lade bøssen. /o
Vi gad ikke begynde forfra, men naboens hund blev hjemme, for jeg er god til at ramme. ;D
-
Ja, det er jo det værste med avl, man kan desværre meget hurtigt blive sat tilbage til punkt 0 igen, hvis der kommer angreb fra skadedyr, sygdom, tyverier osv.
Og ja hønseavl er "nemmere"/hurtigere end f.eks hesteavl, hvor produktions tiden er meget meget længere.
-
Edmond det gad jeg godt høre meget mere om i eventuelt en anden tråd. Det kunne være så spændende at læse om.
Jeg gør det at hvis jeg skal skrive en længere besked skriver jeg den i word først og derefter kopier teksten over i beskeden netop for at overnævnte ikke skal ske.
-
Hej Alle
da jeg kun kender 1 race ,der lægger turkisblå æg-så er det nok en blanding af
Araucana+noget andet,højst sansynligt en æglægger.
vh bjarne m
-
Urhøns, er det nogle der ikke er krydset, eller hvordan er det nu det er?
-
Frank. Så tekniske med pc er vi ikke. Vi er en anelse datooverskredne. ;D
Hvad er det, du vil høre nærmere om? Du kan sende mig en PM, så kan jeg sikkert svare uden at det smutter for mig.
-
Der er vel mulighed for designerhøns - f.eks. silkehøns x nøgenhals, i USA kalder de dem showgirls. http://www.youtube.com/watch?v=uvcSXz2aGMs
-
Showgirls - gad vide hvad hanerne så kaldes ?
-
Der var en på forum - eller var det på fb-siden? der postede et billede af en purhøne/nøgenhals-krydsning, det var også sådan en puddelhøne. God humor!
-
:laugh: altså min morgenkaffe var tæt på at blive spruttet ned i tastaturet over den video........... mere sjælden end køn hedder det vidst :o
-
Kan de mon fås i pink og lilla? /o
-
I Østen kan du få kyllinger i diverse skrigende farver.
-
Kan de mon fås i pink og lilla? /o
:laugh: ::) Man kan vel lave de mest underlige ting via foderet: http://www.sierraflowerfinder.com/en/d/cavallini-tinted/5385
Jeg mener at have set foder på engelske hjemmesider med noget om rød og gul tilsat aht fjerdragten???
Der findes da en del ugiftige farvestoffer på markedet i dag <: - måske tilsat drikkevandet <: :laugh:
-
Det bedste tilskudsfoder jeg nogen sinde har haft, var en 50 kg sæk pizzakrydderier fra et nedlagt pizzeria. Vi fik nogle pragtfuldt velsmagende æg, også andeæggene.
ALLE ville have af dem. /o
De ville også gerne købe noget fjerkræ af mig, når de lagde så dejlige æg. ;D
Men derfra og så give hønsene foder, der ændrer udseendet, niks.
-
Nu lidt klogere på det mere ekstreme: http://www.nytimes.com/2012/04/02/us/dyeing-easter-chicks-raises-concerns.html?_r=2&emc=eta1& ::)
Farvestoffer direkte i æggene :blank:
-
Prøv at google 'dyed poodle'. Der er noget ved den hunderace... forestil jer så sådan et par nøgenhalsede silker eller purhøns...